Work And Travel Süreci

WORK AND TRAVEL SÜRECİ

Karar verme

Work and Travel programının en önemli aşaması, programın genel şartlarını araştırma ve programın size uygun olup olmadığına karar verme sürecidir. Work and Travel programında en memnun öğrenci profili, programın doğasını iyi araştıran, beklentilerini doğru sınırlayan öğrenciler olduğunu görmekteyiz. Bu esnada programın sizin beklentilerinize uyup uymadığını ‘Work and Travel Ne Değildir’ başlığını okuyarak karar verebilirsiniz.

Kayıt

Work and Travel programına kaydolmaya karar verdiğinizde acenteniz tarafından yüz yüze ya da online olarak bir İngilizce konuşma sınavına tabi tutulursunuz. Ardından programın başvuru formu doldurulup resmi sözleşmeler imzalanır. Bu formlara ek güncel pasaportunuz ve özgeçmişinizin teslim edilmesi talep edilir.

Sponsor ve İşveren Görüşmeleri-İşe Yerleşme

Sponsor kurumların kendilerine özgü ayrı ayrı işe alma metotları olsa da büyük bir çoğunluğu iş yerleşmesi esnasında sponsor ya da işveren tarafından öğrenci ile Skype görüşmesi yapmak istemektedir. Bu görüşmelerde, potansiyel iş yerinizle alakalı aklınıza takılan birçok soruyu sorup doğrudan cevap alabilirsiniz. İşveren ya da sponsor ise, sizin iletişim becerinizi, insan ilişkilerinizi ve İngilizce seviyenizi test etmiş olur.

Vize Başvurusu

İş yerleşmenizden sonra, program ücretinizin sponsora iletilmesinin ardından sponsorunuz, yasal çalışma izin belgeniz olan DS 2019’un orijinalini kargo ile EDEX ofislerine gönderir. Danışmanlarınız sizin için vize evrak sürecinizin takibini ve resmi vize başvuru formunuz olan DS 160 formunu sizin iletmiş olduğunuz bilgiler ile doldurur. Bu form ve SEVIS ödemeniz randevu tarihinizden en geç 3 iş günü öncesinde tamamlanmış olması gerekmektedir. Vize başvurunuzdan önce EDEX danışmanları her öğrencimize özel vize oryantasyonu verir. Bu oryantasyonda; evraklarınız tanıtılır, konsolosluk içinde izleyeceğiniz yol ve vize memuru ile yapacağınız görüşmenin detayları size iletilir.

Oryantasyon ve Uçuş

Program başlangıç tarihinizden önce aşağıdaki konuların ele alındığı oryantasyon eğitimleri verilir. Bu oryantasyonlara her öğrencimizin katılmasını önemle tavsiye ederiz. Oryantasyonun ana başlıkları;

  • Yanınızda bulunması gereken evraklar,
  • Valiz hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler,
  • Havaalanı işlemleri,
  • İş yerinize ulaşım,
  • Konaklamanın ilk günlerinde dikkat edilecek konular,
  • İş yerinde ilk günlerde dikkat edilecek konular,
  • Amerikan kültürü ve sosyal hayatındaki farklılıklardır.

Work And Travel blog