Work and Travel Nedir?

WORK AND TRAVEL NEDİR?

Work and Travel, üniversite öğrencilerinin yaz tatilinde Amerika’da hizmet sektöründeki işlerde çalışıp yaz aylarını Amerika’da geçirmesine imkân veren dünyanın en popüler kültürel değişim programıdır. Work and Travel programına dünyanın dört bir yanından yılda yaklaşık 80.000 öğrenci katılmaktadır. Katılımcılar yaklaşık 3-4 ay otel, restoran, eğlence parkları, marketler gibi işyerlerinde profesyonel beceri ya da özel yetenek gerektirmeyen, genel olarak herkesin rahatlıkla yapabileceği pozisyonlarda çalışırlar ve bu sayede günlük yaşamlarını karşılayacak gelir elde ederler. Katılımcılar günlük harcamalarını karşılamanın yanında, çalışma dönemi sonrası Amerika’da ek 1 ay daha özgürce seyahat etme imkânı elde ederler. Öğrenciler dışında Work and Travel programını oluşturan zincirin halkaları; sponsorlar, işverenler ve acentelerdir.

Sponsorlar

Amerika Dış İşleri Bakanlığı (Department of State) tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Öğrencilerin çalışacakları iş yerinin sağlanması ve yasal çalışma izinlerinin (DS 2019) temin edilmesi en temel görevlerinin başında gelmektedir. Programa öğrenci gönderen ülkelerdeki acenteler ile ortak çalışırlar. Öğrenciler, Amerika’da bulundukları süre boyunca işverenlerine olduğu kadar sponsor kurumlara karşı da sorumludur.

İşverenler

Department of State’in koyduğu kuralları sağlaması şartı ile J1 statüsünde geçici olarak yabancı öğrenci çalıştıran iş yerleridir. Sponsorlar aracılığı ile programa dahil edilirler. Ayrıca yine sponsor ve bakanlık tarafından denetlenirler. Çalışma şartları, ücretleri, varsa konaklama gibi detayları iş sözleşmesinde belirtildiği gibi sağlamakla yükümlüdür.

Acenteler

Sponsor kurum ile ortak çalışırlar. Öğrencinin programa başlamadan önce ülkesinde kayıt, vize evraklarının hazırlanması ve oryantasyon sürecini yürütürler. En temel görev sorumlulukları; öğrencinin Work and Travel programına uygunluğunu test etmek, öğrencinin sponsor firma sistemine resmi kaydını yapmak, vize başvuru evraklarının hazırlanması konusunda öğrenciye danışmanlık vermek ve en son program eğitimleri (oryantasyonları) gerçekleştirmektir.

Work And Travel blog