" Kanada Üniversiteleri ve Fiyatları| Kanada Üniversite Eğitimi | EDEX
Fiyat Teklifi Al

Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada Üniversiteleri Eğitim Sistemi - Kanada Üniversite Fiyatları - Kanada Üniversite Başvuru Şartları

   Kanada Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Kanada'da Lisans Eğitimi Hakkında Bilgiler 

Kanada, yaşam kalitesi bakımından dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri arasında ilk 5’e girmeyi başarmıştır. Bu yüzden yurtdışında eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin en gözde ülkelerinden biri olmuştur. Tabii ki popülerliğini sadece bu özelliğinden elde etmemiştir, bunun yanı sıra birçok özelliğe sahiptir. Kanada Birleşmiş Milletlerinde kaliteli yaşamın yanı sıra üniversite eğitimi almak ve yaşam maliyetleri ABD, İngiltere vb. gibi ülkelere kıyasla daha ekonomiktir. Bu sebep ile Kanada üniversite harç fiyatı bölgelere göre değişiklik göstermek ile beraber Türkiye’deki birçok vakıf üniversiteleriyle aynı ücretlerde okumanız mümkündür. 

Bahsetmek istediğimiz önemli konulardan bir tanesi de, Kanada’nın 2 ana dili olduğudur. Ülkede hem İngilizce hem de Fransızca konuşulur. Hatta marketlerde bile çift etikete rastlamanız çok yüksek ihtimaldir. Bu da eğitim süresince İngilizce dili dışında Fransızca dilini de öğrenmenizin mümkün olabildiğini bilmenizde fayda var. 

 Kanada'da üniversite okumak istiyorsanız bilmeniz gereken önemli konulardan bir tanesi Kanada denetim mekanizmasıdır. Biraz açacak olursak; Kanada eğitim sistemini tek bir kurum yönetmez. Yani şehir, federal ve eyalet olmak üzere üç idari sistemleri farklılık gösteriyor. Kanada’da eyaletlerinde müfredatı geliştiren, sınavların düzeyini denetleyen, ekonomik ve finans ayarlamalarını yapan ve öğretmenlerin eğitim düzeyi yeterli seviyede olup olmadığını denetleyen bir eğitim bakanlığı var.  

Kanada Üniversiteleri Eğitim Dili İngilizcedir 

  Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değil ise üniversite eğitiminden önce Kanada Dil Okulları’nda dil eğitimi alıp daha sonra Kanada’da Üniversite eğitimine başlayabilirsiniz. Daha kapsamlı bir açıklama yapmak gerekirse; 

Kanada'da üniversite eğitimi İngilizce dilinde olduğu için dersleri anlamanız açısından dil yeterliliğinizin olması gerekir. Eğitime başlamak için seçtiğiniz okula göre değişiklik göstermekle beraber IELTS, TOFEL vb. sınavı veya benzeri dil yeterlilik sınavına girerek minimum 6,5 skoru almanız gerekmektedir. Eğer bu puanı alamıyor ve 5,5 – 6 puan sınırında kalırsanız da merak etmeyin. Üniversitelerin 1.sınıfını Pathway programına katılarak üniversite dersleriyle birlikte dil eğitimi alabilir ve 1 sene kaybetmeden eğitiminizi tamamlama fırsatı elde etmiş olursunuz. Ama 5,5 puanın altında kalırsanız eğitim öncesinde Kanada dil okullarında eğitim alıp geçer skoru almanız sizin için çok daha iyi olacaktır.  

Bunun yanı sıra Kanada'da Fransızca da okumak isteyebilirsiniz. Kanada üniversiteleri Fransızca yeterliliği için öğrenci adaylarından talep ettiği özel bir sınav yoktur. Fransızca eğitim sunan her okul bu konuda kendi kriterlerini belirler. Ne gibi sınavlara girmeniz gerektiğini minimum sınav sonuçlarını yine kendileri belirler.Kafanızda birçok soru olduğunu biliyoruz. Ama merak etmeyin makalemizi okuyarak Kanada’da üniversite eğitimi hakkında ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. 

Kanada’da nasıl üniversite okurum? 
Kanada üniversitelerinde YGS, LYS sınavlarına girmeden okuyabilir miyim? 
Diplomam Türkiye’de geçerli olur mu?  
Kanada da çalışma izni var mı ? 
Kanada üniversite fiyatları nedir ? 
Kanada üniversite başvuru süreci nasıl? 
Kanada üniversiteleri kaç yıl sürüyor?   

Kanada Üniversite Eğitim Sistemi 

Kanada üniversiteleri arasında iyi, orta veya kötü diye bir sıralama yapmamız mümkün değildir. Çünkü her üniversite yüksek standartlarda eğitim verir ve birbirleriyle eşdeğerdir. Kanada'da üniversite eğitimi almak istiyorsanız önünüzde iki seçeneğiniz var. Birinci olarak meslek ve sanat yüksekokulları, diğeri ise Kanada üniversiteleridir. Üniversite seçeneğini seçerseniz akademik mesleki eğitim alırsınız, bu da size Üniversite ve üzeri diploma derecesi kazandırır.(Ba – BSc – MA – PhD vs). Diğer seçeneğimiz olan sanat ve yüksekokulları seçerseniz size birçok sanat dalında ve teknolojik alanda sertifika sunar ve iş imkânı sağlar.  

Sanat ve meslek yüksekokullarında eğitim aldıktan sonra üzerine iki yıl daha okuyarak 4 yıllık bir diploma almanız mümkündür. 4 yıllık bir üniversiteye direk kayıt şartlarına göre 2 yıllık yüksek okulların şartları daha esnektir. Türkiye’deki yüksekokullarla hiçbir benzerliği yoktur kafanız karışmasın. Üniversiteye kayıt kolaylığı açısından önce 2 yıllık bir kolej eğitimi alıp sonrasında 3. ve 4. Yıllar için istediğiniz bir üniversiteye geçip eğitiminizi tamamlamanız daha mantıklı olacaktır. Bu seçenek uluslararası öğrencilerin çok sık tercih ettiği bir seçenektir. Ve unutmadan söyleyelim, bu kolejler 4 yıllık bölümlere göre oldukça ekonomiktir.   

Kanada Üniversitelerinde YÖK Denkliği Var 

 Kanada üniversitelerinden alacağınız diplomanın Türkiye’de YÖK denkliği vardır. Sadece Türkiye’de değil tüm dünya ülkelerinde de geçerliliği kabul görülmüştür.  

Kanada’da Sınavsız Üniversite’de Okuma Hakkınız var 

Kanada’da üniversite okumanız için Türkiye’de ki gibi YGS, LYS veya bunun gibherhangi bir sınava girmenize gerek yoktur. Ve bununla beraber Kanada’da istediğiniz bir üniversitede, istediğiniz bir bölümü seçme şansınız vardır. Şunu da atlamadan söyleyelim; istediğiniz bölümü okumanız için illa lise de o bölüm ile alakalı bir okulda okumanız gerekmez. Yani kısacası Kanada’da istediğiniz kişi olma şansını ve özgürlüğünüzü elinize almış olursunuz.  

Kanada Öğrencilere Çalışma Vizesi Veriyor 

 Kanada’yı diğer ülkelerden ayıran en önemli özelliğinden bir tanesi de öğrencilerine çalışma izni veriyor olmasıdır. Kanada’da üniversite okumaya karar verdiyseniz, eğitim hayatınız boyunca haftada 20 saat, yaz tatillerinde tam gün yasal çalışma izninizin olacağını bilmenizde fayda var.  Üniversiteye başlayan öğrenciler eğitimleriyle beraber çalışma izinlerine de almış ve hemen çalışmaya başlayabilir duruma geliyorlar. Böylece sürekli cebinizden para harcamamış ve kendi özel ihtiyaçlarınızı kazancınızla karşılayabilirsiniz. Çalışmanızın para kazanmak dışında başka olumlu yanları da var. Sosyal çevreniz sadece okul ile sınırlı kalmaz, sürekli İngilizce konuşarak dil seviyenizi daha ileriye taşırsınız.  

Kanada’da yasal çalışma izniniz eğitim hayatınızla sınırlı değildir. İster Üniversite ister yüksek üniversite eğitiminden mezun olmuş olun, her uluslararası öğrencinin 3 yıl yasal çalışma izni vardır.  

Kanada Üniversite Başvuru Tarihleri & Başvuru Şartları 

 Kanada’da üniversiteler çoğunlukla Eylül ve Mayıs ayları arasında eğitim veriyor. Bazı üniversiteler ise sene içinde 3 dönem eğitim veriyorlar. Eylül dönemi için üniversiteye son olarak Ocak ve Nisan tarihleri içinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Ocak dönemi için üniversiteye son olarak bir sene önce Eylül ayında başvuru yapmanız gerekmektedir. 

Kanada üniversiteleri başvuru şartları her üniversite için farklılık gösterir. Her eyaletin kendine göre başvuru şartları vardır. Mesela Kanada’nın doğusunda, Ontario eyaletinde ki bir üniversiteye başvuru yapacaksanız, direkt üniversiteye başvuru yapamazsınız. Bunun yerine tüm üniversitelerin yerine işlemleri takip eden Ontario Başvuru Takip Merkezine başvuru yapmanız gerekir. (Ontario Universities Application Centre –OUAC) 

Başvuruları direkt kabul eden üniversitelerde vardır. Yüksek öğretim kurumlarının kabul şartlarını göz önünde bulundurarak belge listesi oluşturur ve doğruca kuruma göndererek başvuru yapabilirsiniz.

 Kanada Üniversiteleri İçin Gerekli Belgeler; 

1- Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS & TOEFL- CAEL & CANTest vb.) 

İngilizce Dil yeterliliğinizi ölçen dil sınavlarındaki skorlarınızdır. Biliyorsunuz ki Kanada’da eğitim dili İngilizcedir. Bunun için seviyenizin yeterli olduğunu göstermeniz gerekir. Eğer seviyenizi bilmiyorsanız veya seviyeniz yeterli ise IELTS & TOEFL veya CAEL ve CANTest gibi Kanada’da geçerli olan İngilizce sınavları ile belgelemeniz gerekir. Sınavlara nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız EDEX Yurtdışı Eğitim ile iletişimine geçerek bu konuda profesyonel danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Eğer İngilizce dil seviyeniz yeterli değil ise öncesinde Kanada Dil Okullarına bir göz atmanızı öneririm. 

2- Not Dökümü -  GPA ( Not ortalaması) 

Lise Diploma Puanı (GPA) not ortalamanız ve Ders Notları çok önemlidir. Her başvuruda kişiye özel bir yol haritası çizilir. Yani okuyacağınız okula almış olduğunuz (GPA) not ortalamasıyla karar verilir. Tabi almış olduğunuz ders notları, (GPA) not ortalamanız minimum puanı başvurulan üniversiteye veya okumak istediğiniz bölüme göre değişiklik gösteriyor. Bununla ilgili tüm sorularınızı ister kendiniz okulların web sitelerini inceleyerek bulabilir, isterseniz de EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan destek isteyebilirsiniz. 

Bu belgenin İngilizce hazırlanması gerekiyor.  

3- Referans Mektubu 

Referans mektubunu öğretmenlerinizden alabilirsiniz. Referans mektubunu alırken üniversite eğitiminde okuyacağınız bölümle direkt alakalı olan öğretmenlerinizin referans mektubunu hazırlaması çok daha önemlidir. Referans mektubunun İngilizce dilinde yazılması gerekir. Türkçe yazdırıp sonra bunu İngilizceye de çevirebilirsiniz.

Eğer mimarlık, Güzel Sanatlar, Moda tasarımı gibi bölümlerde okumak istiyorsanız, dosyanıza portfolyo hazırlamanız gerekir.

4- Niyet Mektubu 

Niyet mektubu hazırlanmanızı istiyorlar. Niyet mektubunun içeriğinden bahsedecek olursak; öğrencinin o güne kadar almış olduğu eğitimler, başarıları, akademik hedef planı, neden Kanada’da eğitim görmek istediği daha önce böyle bir eğitim alıp almadığı, varsa yapmış olduğu iş veya staj deneyimlerinden bahsettiği sade ve net bir şekilde hazırlanması gereken bir başvuru yazısıdır.

Kanada’da üniversite okumak istiyorsanız ve nasıl bir yol izleyeceğinizi, hangi okulda okumak istediğinize karar vermek veya yardım almak istiyorsanız EDEX Yurtdışı Eğitim ofislerine giderek destek alabilirsiniz.

Hemen Fiyat Teklifi Alın

Fiyat teklifi almak için aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın

Bilgi almak istediğiniz programları seçiniz
Bu bilgileri girerek Gizlilik ve Çerez Politikaları'nı kabul etmiş sayılırsınız