" İngiltere Üniversiteleri ve Ücretleri | İngiltere Üniversite Bölümleri | EDEX
Fiyat Teklifi Al

İngiltere'de Üniversite Eğitimi

İngiltere Üniversiteleri Eğitim Sistemi - İngiltere Üniversite Fiyatları - İngiltere Üniversite Başvuru Şartları

İngiltere Üniversiteleri Eğitimi Sistemi 

İngiltere'de Lisans Eğitimi Hakkında Bilgiler 

İngiltere üniversiteleri genellikle 3 yıl sürer. Eğitim kapsamı doğrultusunda bazı bölümlerde 1 yıllık staj imkânı da sağlamaktadır. Bununla birlikte teknik bölümlerde (Tıp, Mimarlık, Hukuk vb.) 5-6 yıl boyunca üniversite eğitimi almaya devam edilmektedir. 

İngiliz eğitim sistemi diğer ülkelerin eğitim sisteminden farklıdır. Bu sebeple uluslararası öğrencilerin İngiltere’de eğitim alabilmeleri için bazı şartları sağlamaları gerekir. Bunların başında iyi derecede İngilizce diline hâkim olunması ve lisede A-Level bir eğitim almış olunmasıdır. Eğer bu eğitim alınmadıysa İngiliz eğitim sistemi öğrenciden 1 yıllık Foundation(hazırlık) eğitimi almasını istemektedir.

Türkiye’de A- Level bir lise eğitimi alınmadıysa İngiltere’de direkt bir üniversiteye başlanamaz. Bu sebep ile İngiltere’de üniversite okuyabilmek için ilk olarak Foundation (Hazırlık) eğitimi alınması gereklidir. Burada önemli bir konu daha var o da Foundation programına katılabilmek için yeterli derecede İngilizce diline hakim olunması gerekir. Eğer yeterli İngilizce bilinmiyorsa öncesinde İngiltere Dil Okullarında eğitimi alınması gerekecektir. Çünkü Foundation programı İngilizce olarak işlenir ve ayrıca bir İngilizce dersi yoktur. Foundation programını tamamlayan öğrenciler İngiltere’de üniversite eğitimi almaya hak kazanırlar. Foundation programlarını üniversitelerin kendi bünyesinde veya bağlantılı oldukları kolejlerden de alınabilmektedir. 

A- Level Nedir? - Neden A - Level Eğitimi Almanız Gerekir? 

A-Level (Advanced Level) yani ileri düzey anlamına gelir.  A-Level eğitimi veya Foundation (hazırlık) programı almamış uluslararası bir öğrenci, İngiltere’de üniversite eğitimini tamamlamayı başarabilecek yeterliliğe sahip olmadığına karar verilir. Bunun sebebi İngiltere’de eğitim görmüş öğrenciler ile aynı seviyeye ulaşması için ek bir eğitimden geçmesi gerektiğine karar verilmesidir. Bu yüzden Türkiye’de düz bir lise bitiren öğrenciler İngiliz eğitim sistemine yakın olan ülkelerde (Avustralya, Yeni Zelanda) Üniversite eğitimi alabilmesi için öncelikle 1 yıl Foundation (Hazırlık) okumak zorundadır.  

İngiltere'de A-Level Eğitim Nasıl İşler? 

İngilterede A-level üniversite eğitimi, üniversiteler tarafından değil, sadece College’ler tarafından verilmektedir. A-Level eğitim toplamda 2 yıl sürmektedir. Eğitim süresi boyunca en az 3 ve en fazla 5 ders alınabilmektedir. Öğrenciler üniversite eğitiminde okumak istedikleri bölümü seçebilmeleri için Mühendislik, tıp vs. bölümleri için matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi dersleri seçmesi gerekir. Bu eğitim tamamen İngilizcedir. Bu sebeple İngilizce dil seviyenizin yeterli seviyede olması şarttır. Bu eğitimin içinde İngilizce dil dersi yoktur. 

A-Level Eğitim 2 aşamadan oluşur. Uluslararası öğrenciler olarak ilk yıl A Level diğeri A2 eğitimlerini tamamladıktan sonra İngiltere’de üniversite eğitimi almaya hak kazanır. Bu iki yılda alınan dersler aynıdır. Mühendislik için yola çıkıldıysa 2 yılda aynı dersleri almak zorunda öğrenci. A-level eğitimi alan öğrenciler her yıl sonunda haziran ayında yapılan sınava girmek zorundadır. Eğer bu sınavı veremezse ocak ayında tekrar girme hakkı vardır. Bu sınavdan geçer not almak zorundadır. Öğrencilerin bu eğitimde 3 veya 4 dersten yüksek not alarak başarılı not ortalamasını tutturması gerekir.

UCAS nedir ? (Universities & Colleges Admissions Service) öğrencileri üniversite veya kolej yerleştirme sistemidir. Öğrencilerin İngiltere’deki üniversitelere başvururken en doğru bir şekilde başvurmalarına yardımcı olur. UCAS öğrencilerin o zamana kadar almış oldukları eğitimler ve hazırladıkları dosyalarında ki başarılarına göre en doğru üniversiteyi seçme imkânı sunar ve başvurunun en doğru nasıl yapılacağını gösterir tavsiyeler verir. Öğrenciler 6 üniversite seçebiliyor.

UCAS başvuruları internetten veya EDEX Yurtdışı Eğitim tarafından yapılmaktadır. Başvurularınızı nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bize ulaşmanız yeterli olacaktır.

İngiltere Üniversite Başvuru Süreci | İngiltere Üniversite Ücretleri 

 İngiltere üniversite başvuru süreci; Eğitimler genellikle Eylül ya da Ekim aylarında başlarlar. Bunun içinde bir yıl önceden sonbahar aylarında başvuru yapmış olmanız gereklidir. Bazı okullarda (Oxford, Cambridge vb.) ve tıp fakültelerinde Eylül- Ekim aylarında kontenjanlar dolmuş ve başvurular sona ermiş olur.  

A-Level eğitim ve Dil eğitimi gibi gerekli eğitimleri almış ve başvuru için hazır olan öğrenciler UCAS aracılığıyla direkt başvuru yapabilir. UCAS ile 5,6 üniversite seçimi yapılabilmektedir. başvurulan üniversite öğrenciyi kabul etmezse başvuru belgelerini UCAS öğrenci açığı olan diğer seçeneklere gönderir ve bu sayede üniversiteye başlayabilirsiniz. 

İngiltere Üniversite Kabul Şartları ve Gerekli Olan Belgeler 

İngiltere üniversite kabul şartları; Her başvuru kişiye özel yapılır. Bu sebeple başvuru yapan öğrencinin GPA (Not ortalaması), katıldığı aktiviteler, aldığı dersler, okumak istediği bölüm ve İngilizce dil seviyesi gibi bilgileri çok önemlidir. 

  • Lise Diploma Puanı (GPA) not ortalamanız ve ders notları çok önemlidir. Her başvuruda kişiye özel bir yol haritası çizilir. Yani okuyacağınız okula almış olduğunuz (GPA) not ortalamasıyla karar verilir. Buna ek olarak lisede A-Level eğitim alıp almadığınızda çok önemlidir.

  •  İngilizce Dil yeterliği ölçen dil sınavlarındaki skorunuzun yüksek olması beklenir. 

  • Referans mektubu istenir. Bu mektubu öğretmenlerinizden yazmasını isteyebilirsiniz. 

  •  Referans mektubu nasıl yazılır; üniversite eğitiminde okuyacağınız bölümle direkt alakalı olan öğretmenlerinizin referans mektubunu hazırlaması çok daha önemlidir. Referans mektubu güzel bir İngilizceyle yazmanızı isterler sizden. Türkçe yazdırıp sonra bunu İngilizceye ’de çevirebilirsiniz. Nasıl yapılacağı hakkında veya nasıl yazılacağı hakkında destek almak isterseniz EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

  • Niyet Mektubu istenmektedir. Niyet mektubunun içeriğinde; öğrencinin o güne kadar almış olduğu eğitimler, başarıları, akademik hedef planı, neden İngiltere’ de eğitim görmek istediği daha önce böyle bir eğitim alıp almadığı, varsa yapmış olduğu iş veya staj deneyimlerinden bahsettiği sade ve net bir şekilde hazırlanması gereken bir başvuru yazısıdır. Niyet mektubunu yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme veya en başından nasıl yazılacağı konusunda destek almak isterseniz, EDEX Yurtdışı Eğitim ofislerinden yardım alabilirsiniz.

         * * *  Eğitim & Kariyer hayatınızda başarılar dileriz * * *  

 

Hemen Fiyat Teklifi Alın

Fiyat teklifi almak için aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın

Bilgi almak istediğiniz programları seçiniz
Bu bilgileri girerek Gizlilik ve Çerez Politikaları'nı kabul etmiş sayılırsınız