" Avustralya Üniversiteleri ve Fiyatları| Avustalya Üniversite Bölümleri | EDEX
Fiyat Teklifi Al

Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avustralya Üniversiteleri Eğitim Sistemi - Avustralya Üniversite Fiyatları - Avustralya Üniversite Başvuru Şartları

  Avustralya Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Avustralya'da Lisans Eğitimi Hakkında Bilgiler

Avustralya, eğitim kalitesi, yüksek yaşam standartları, çalışma izni, ülke genelinde ki huzur - mutluluk ve refah seviyesi, suç oranının çok düşük olmasından dolayı dünyanın en yaşanılabilir ülkesi olması nedeniyle yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için en ideal ülkelerin başında gelmektedir. Hem Uluslararası öğrencilerin hem de Sidney, Melbourne, Adelaide şehirlerini daha yakından tanımak isteyen turistlerin göz bebeği olmayı başarmıştır.  

Avustralya’ya turizm ve eğitim kapsamında her ülkeden insan geldiği için ırkçılığın olmaması da ülkeye eğitim amacıyla gelen öğrenciler için çok büyük bir avantajdır. Eğer Yurtdışı üniversite eğitiminizi Avustralya’da tamamlamayı düşünüyorsanız, körfez ve yeşilliğin buluştuğu, harika plajları ve doğal güzelliklerin olan, tam anlamıyla doğa ile metropolün inanılmaz birleşimine şahitlik ederek eğitim hayatınıza devam edebileceğiniz nadir ülkelerden birini seçmiş olacaksınız. 

Neden Avustralya’da Üniversite Eğitimi 

Uluslararası öğrencilerin Avustralya'da üniversite okumak istemelerinin başlıca sebeplerinden bir tanesi eğitim sistemlerinin Amerika ve İngiltere’deki eğitim sistemi kalitesinde olmasıdır. 

Dünyada çapında eğitim sistemi sıralamasında Almanya, Yeni Zelanda ve Japonya gibi ülkeleri gerisinde bırakarak 9. sıraya yerleşmiştir. 

Avustralya birçok ulustan öğrencilere kucak açar. Bu çok kültürlü yapısından dolayı ülkede 250 ‘den fazla dil konuşuluyor. 

Avustralya üniversitelerinde kullanılan dil ingilizcedir. Bu sebepten İngilizce seviyeniz iyi değil ise üniversite öncesi Avustralya Dil Okullarında dil eğitimi alıp sonrasında Avustralya üniversitelerinde eğitime başlayabilirsiniz. Dil okullarında bilgi almak için Edex Yurtdışı Eğitim danışmanları ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz. 

Avustralya'da üniversite eğitimi alan öğrenciler yasal olarak çalışma izni elde edebilmektedir.

Avustralya Öğrenci Çalışma İzni 

Avustralya’da okumak isteyen öğrencilerin en büyük avantajı yasal çalışma izinlerinin olmasıdır. Avustralya’da 6 ay ve üzeri eğitim alan öğrenciler ders dönemleri süresince iki haftada 40 saat, dönem araları ve tatillerde ise tam zamanlı olarak süre kısıtlaması olamadan çalışma izni de elde etmiş olur. 

Üniversite, yüksek lisans veya doktora gibi akademik eğitiminizi tamamladıktan sonra Avustralya’da kalıp yasal olarak eğitim sonrası çalışma vizesine kolaylıkla başvurabilirsiniz. 

Avustralya Üniversite Eğitim Sistemi 

Avustralya’da lisans eğitim dili İngilizcedir. Bu yüzden Avustralya’da üniversite okumak istiyorsanız İngilizceniz yeterli seviyede olması gerekmektedir. Eğitim dili de İngilizce olduğundan eğitim süresi boyunca kullanılan yabancı dili ileri seviyeye yükseltebilmektedir. Avustralya’da YÖK kurumunca bilinen üniversitelerde okuyabilmek için ALES & YGS vb. Seviye belirleme sınavlarında barajı aşma şartı aramaz.  

Birçok yurtdışı üniversitelerinde okumak için GRE, GMAT veya SAT gibi sınavlara girmeniz ve en azından barajı geçmeniz istenir. Fakat Avustralya’da böyle bir sınav skor şartı yoktur. Sadece IELTS, TOEFL & Pearson sınav skoruna göre üniversiteye başvuru yapabilirsiniz. 

Avustralya üniversitelerinin çoğunda yılda üç kere dönem açılışı yaparak öğrencilerin sene kaybı yaşamalarının önüne geçilmiştir.  

Birçok üniversite 3 yıllık olduğundan öğrenciler daha uygun üniversite fiyatlarıyla okuma şansını elde etmiş olur. Avustralya üniversite son başvuru tarihi Ekim ayıdır. 

Avustralya’da lisans eğitimi sosyal bilimler de 3 yıl sürer mühendislik bölümlerinde ise 4 yıl sürer. Öğrencilerin okumak istedikleri üniversiteye göre IELTS & TOEFL sınav skorlarına ve akademik başarılarına göre üniversite öncesi 1 yıl hazırlık (foundation) eğitimi alması gerekebilir. 

Avustralya’da Lisans Eğitimi Başvuru Şartları 

Avustralya üniversite başvuru şartlarında ilk olarak akademik not ortalamanızın GPA) yüksek olması gerekir. Not ortalamanız ne kadar iyi ise istediğiniz bölüme girişiniz o kadar kolay olacaktır. Bir diğer şartta yabancı dil yeterliliğiniz belirli bir standartta olması beklenir. 

Üniversiteye kabul şartları her okul tarafından ayrı ayrı belirlenir. Mesela Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik gibi konularda üniversite eğitimi almak isterseniz rekabet seviyesi diğer bölümlere göre daha yüksek olduğundan iyi bir akademik ortalamaya sahip olmanız beklenir. 

Türkiye 12 yıllık eğitim sistemine geçtiği için Avustralya’da pek çok üniversite hazırlık (Foundation) eğitimi alma şartı koymaz. Ama yine de öğrencilerin not ortalamalarının yüksek olması istedikleri bölüme yerleşme konusunda ki şanslarını arttıracaktır. 

Avustralya Üniversite Başvurusu Belgeleri 

Avustralya’da üniversite okumak istiyorsanız sizden aşağıdaki belgeler talep edilir; 

 • Okul Diplomanız ( Hala okuyan öğrenciler için gerekli değildir) 
 • Transkript (Lise notlarınızın olduğu doküman) 
 • IELTS & TOEFL sınav skoru (İngilizce yeterliliğinizi ölçmek için yapılan dil sınavı) 
 • Niyet Mektubu  
 • Mimarlık veya sanat & dizayn bölümleri için Portfolyo. 
 • Bazı üniversiteler standart bir sınava girmenizi isteyebilir. 

Tafe Eğitimi Avustralya

TAFE eğitimi, Avustralya’da öğrencilere alternatif bir seçenek olarak oluşturulmuş, mesleki eğitim veren okullardır. TAFE mesleki eğitim süresi 2 yıldır. Avustralya ‘da 2 yıl TAFE meslek eğitimi almış bir Türk öğrenciye eğitimini tamamladıktan sonra 18 ay resmi çalışma izni verilmektedir. TAFE mesleki eğitim almanız için Türkiye’den herhangi bir okuldan mezun olmanız yeterlidir. Avustralya’da okuyan öğrenciler içinde en çok tercih edilen bir programdır.  

TAFE okullarının olduğu eyaletlerdeki bütün üniversiteler ile arasında direk geçiş anlaşmaları vardır. Yani TAFE eğitimi almış bir öğrenci not ortalamasına göre bu anlaşmalı üniversitelere geçiş yapıp 4 yıllık bir lisans programına devam ederek diplomasını alabilmektedir. TAFE okuyan bir öğrenci mezun olduktan sonra isterse 18 ay çalışabilir ve sonrasında deneyim kazanıp 4 yıllık bir lisans programına devam edip mezun olabilmektedir. 

TAFE eğitimi iki grupta inceleyebiliriz. 

1- Mesleki Eğitim Programları; 

 • Çocuk Bakıcılığı 
 • Kuaförlük 
 • Aşçılık 
 • Tesisatçılık vb bölümler. 

2- Avustralya Üniversite Eğitim Bölümleri Programları (pathways); 

 • Işletme 
 • Network 
 • Pazarlama 
 • Mühendislik 
 • Bilgisayar Programcılığı 
 • Muhasebe 
 • Bankacılık 
 • Uluslararası Ticaret 
 • Yönetim 
 • Spor gibi üniversitelerde verilen eğitimler. 

ÖNEMLİ : Tıp ve Hukuk harici bütün bölümlerde okuma şansınız vardır. TAFE bünyesinde isterseniz İngilizce dil eğitimi almanız da mümkündür. 

TAFE Eğitim Almak Neden Önemli  

Avustralya Üniversiteleri YÖK Denkliği

 • Tüm TAFE kuruluşlarının YÖK denkliği vardır. 
 • Avustralya üniversite fiyatlarına göre çok daha ekonomiktir. 
 • Üniversite eğitiminizi tamamlarken çalışma izniniz olur.
 • Üniversiteyi daha kısa sürede bitirip iş hayatına atılabilirsiniz. 
 • Üniversiteye göre IELTS & TOEFL skorunu daha düşük isterler. 
 • Mezuniyetten sonra iş bulup 1 yıl çalışırsanız göçmenlik almaya hak kazanırsınız. 

TAFE ile Hem Oku Hem Çalış 

TAFE okullarında eğitim gören öğrenciler eğitim süreleri boyunca haftada 20 saat tatillerde, haftalık 40 saat çalışma izni elde etmiş olur. Mezun olduktan sonra kendi mesleğini yapan öğrenciler hem okuyup hem de üniversite eğitimi için para biriktirme fırsatı elde ederler. 

TAFE Giriş Şartları 

TAFE mesleki eğitim almak isteyen öğrencilerden istenilen belgeler; 

 • Lise Diploması 
 • Transcript 
 • Pasaport 
 • IELTS & TOEFL (minimum skor 5.0 olması) 
Bu belgelere sahip olan her öğrenci TAFE mesleki eğitim almaya hak kazanabilir. Türkiye’deki herhangi bir seviye belirleme sınavına girme şartı aranmaz.     

Hemen Fiyat Teklifi Alın

Fiyat teklifi almak için aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın

Bilgi almak istediğiniz programları seçiniz
Bu bilgileri girerek Gizlilik ve Çerez Politikaları'nı kabul etmiş sayılırsınız