" Amerika Üniversiteleri ve Fiyatları| Amerika Üniversite Bölümleri | EDEX
Fiyat Teklifi Al

Amerika'da Üniversite Eğitimi

Amerika Üniversiteleri Eğitim Sistemi - Amerika Üniversite Fiyatları - Amerika Üniversite Başvuru Şartları - Amerika Üniversite Bölümleri

Amerika Üniversiteleri Eğitim Sistemi

Amerika'da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilgiler 

Amerika’da üniversite eğitim sistemi diğer ülkelerden biraz farklıdır. Amerika’da tüm eyaleti kapsayan ortak bir eğitim sistemi bulunmamaktadır. Her eyaletin kendi eğitim sistemini ve politikalarını belirleyen farklı kurumlar bulunmaktadır. Amerika’da üniversite eğitimi ortalama 4 yıl sürer ve size 2 seçenek sunar. Bunlardan ilki direkt 4 yıllık bir üniversiteye girmeniz, diğeri ise önce 2 yıllık bir hazırlık programı okuduktan sonra istediğiniz üniversiteye başvurup 2 yıl daha okuyarak 4 yıllık bir lisans diploması alınmasıdır. 

Amerika’da 4 Yıllık Üniversite Eğitimi  

Amerika’da 4 yıllık üniversite eğitimine hak kazanabilmek için öncelikle GPA (not ortalamanız) yüksek olması, İngilizce dil yeterlilik sınavından (IELTS &TOEFL) geçer not alınması, (bu istediğiniz üniversiteye göre değişiklik gösterir) ve son olarak SAT & ACT (ABD üniversite giriş skoru) istenilen sonuçta olması gereklidir. Her üniversite SAT & ACT sınavı istemeyebilir, bu nedenle şartlar üniversiteye göre değişiklik gösterir. Eğer bu şartları sağlanmıyorsa ABD’nin uluslararası öğrencilere ve kendi halkına sunduğu Community College’ler vardır. Bu programa Amerika’nın kendi halkı ve uluslararası öğrenciler ciddi sayıda katılım gösterir. 4 yıllık bir üniversiteye kabul şartları ağır olduğundan öncesinde hazırlık eğitimi alıp daha sonrasında 4 yıllığa tamamlamak daha doğru ve erişilebilir bir yoldur. 

Eğer TOEFL veya IELTS sonuçları üniversitenin belirlediği puanın altındaysa ancak öğrenci diğer bütün şartları sağlıyorsa üniversiteden şartlı kabul alabilir. Bu durumda öğrenci okula kabul edilir ve haftada belli bir saat İngilizce dersi almakla yükümlü olur. 

Amerika Community College 2+2 (Hazırlık Eğitim Sistemi) 

Amerikan eğitim sisteminde Community College’lar, 2 yıllık MYO gibi çok önemli bir yere sahiptir. Türkiye’deki yüksekokullarla karıştırılmaması gerekir çünkü hiçbir benzerliği yoktur. Hazırlık eğitimi gibi 1 veya 2 yıl sürer. Bu hazırlık programı uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği bir eğitim programıdır. Bütün öğrenciler için 2 yıl eğitim aldıktan sonra Amerika’nın önemli üniversitelerine geçiş yaparak son 2 yıllarını orada tamamlar ve sonrasında 4 yıllık Üniversite lisans programından diploma alma şansı elde eder. 

Amerika Üniversite Başvuru Tarihi  

Amerika üniversite başvurusu için liseden mezun olmadan önce karar verilmiş ve sonrasında gerekli hazırlıklar yapılmış olmalıdır. Amerika’da üniversite eğitimine zaman kaybetmeden başlayabilmek için başvurulara en az 6 ay önceden başlanması gerekmektedir. 

Amerikan üniversitelerinin belirli bir başvuru tarihleri yoktur. Erken kararlar için başvurular ortalama ekim ayının ortası ile kasım ayının başı arasında olur. Asıl başvurular ise ocak ayı ile mart ayı arasında yapılmaktadır. 

Amerika Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Amerika üniversite başvurusu için; Amerika üniversitelerinde okumaya karar verdikten sonra, mezun olmadan veya okumak istenilen dönemden en az 6 ay önce üniversitelere başvuru için gerekli olan evrakları hazırlamaya başlamak gerekmektedir. Amerikada üniversitelere çoğunlukla online olarak başvuru yapılabilir ama hala kâğıt ile başvuru formunu kabul eden okullar da vardır. Hangisini kabul ettiğini başvuru yapılmak istenen okulun web sayfasını inceleyerek uluslararası öğrenciler için online formatta mı, yoksa kâğıt formatında mı istediğini öğrenip ona göre doldurulması yeterli olacaktır. 

Başvuru formunu doldurduktan sonra okullara başvuru ücretini yatırılması gerekir. Amerika üniversite fiyatları okuldan okula değişiklik göstermektedir. En ucuz amerika üniversitelerini araştırarak bulabilmeniz mümkün.  Başvuru ödemesi için kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. 

Başvuru ücretini ödedikten sonra, Amerika'da üniversite okumak için gerekli belgelerin son başvuru tarihine kadar okula iletilmesi gerekmektedir. 

Amerika'da bazı üniversiteler son başvuru tarihlerini belirtmezler ve bu okullara ders yılı başlayana kadar başvuru yapma imkânı vardır. 

Eğer üniversitelere başvuru yapmak için gerekli GPA (not ortalaması) veya TOEFL & IELTS gibi dil seviye sınav skorları yeterli değilse ama diğer koşulları sağlanıyorsa üniversitelerin öğrencilere sundukları bir diğer seçenek de şartlı kabul sistemidir. Okul tarafından şartlı kabul edilip edilmediğinizi okulların web sayfasından öğrenebilinmektedir. 

Birden fazla üniversiteye başvuru yapmak isterseniz Dünya'da ve Amerika’da 700’den fazla üniversite veya kolejlerin ortak kullandıkları başvuru sistemi Common Application üzerinden başvurular yapılabilmektedir. Common Application’a kayıt olduktan sonra hem okumak istenilen üniversiteleri araştırabilir hem de tek bir platform üzerinden bu okullara başvuru yapılabilmektedir. 

Common Application sistemi temel bilgilerinizi içerdiğinden her seferinde aynı işlemleri tekrar yaparak zaman kaybettirmez ve hata yapılmasının önüne geçer. Bazı okullar ortak başvuruda ek belgeler de istemektedir. Başvurmak istenilen okulların bilgileri de sistemde olduğundan okulların son başvuru tarihlerini ve istedikleri ek belgeleri okuyarak eksiksiz olarak başvuru yapmanıza olanak sağlayarak öğrencilere büyük ölçüde yardımcı olmuş olur. 

Üniversiteler kendi web sayfalarını inceleyerek bu başvuru sistemini kabul edip etmediklerini de web sayfalarını inceleyerek öğrenmek mümkündür. 

Amerika Üniversite Kabul Şartları 

Amerika üniversite kabul şartları;

Amerikan eğitim sistemi; üniversiteler için gerekli belgeleri eksiksiz ve noter onaylı olarak gönderilmesini istemektedir. Üzerinde herhangi bir oynama yapılmaması için noter tasdikli ve el değmemiş olarak istemektedir. Kayıt olunacak üniversite veya bölümlere göre farklı belgeler istenmektedir.

  • Mezun olunacak okulun diploması 

  • Not ortalaması (GAP) en az 2,5 puan olarak istense de, Amerika’da burs almak ya da prestijli bir üniversitede okumak isteniyorsa bunun çok daha üstünde bir not ortalaması alınması gerekir. 

  • Amerika üniversite giriş skoru SAT & ACT gibi standart kabul sınavına girmeniz ve geçer skor alınması istenmektedir. Her okul için geçerli değildir. Üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. 

  • İngilizce Dil yeterliliğini ölçen dil sınavlarında ki skorlardır. Seviyenizi bilmiyorsanız veya IELTS & TOEFL sınavlarına nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız bunun için EDEX Yurtdışı Eğitim ile iletişimine geçerek bu konuda danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. 

  • Referans mektubu istenmektedir. Referans mektubunu alırken lisans eğitiminde okuyacağınız bölümle direkt alakalı olan öğretmenlerin referans mektubunu hazırlaması çok daha önemlidir. Referans mektubu İngilizce dilinde yazılması gerekir. Türkçe yazdırıp sonra mektup İngilizceye çevrilebilir.

  • Eğer mimarlık, Güzel Sanatlar, Moda tasarımı gibi bölümlerde okumak isteniyorsa, dosyaya ek olarak port folyo hazırlanması gerekmektedir.

  • Niyet mektubu istenmektedir. Niyet mektubu; öğrencinin o güne kadar almış olduğu eğitimler, başarıları, akademik hedef planı, neden Amerika’da eğitim görmek istediği daha önce böyle bir eğitim alıp almadığı, varsa yapmış olduğu iş veya staj deneyimlerinden bahsettiği sade ve net bir şekilde hazırlanması gereken bir başvuru yazısıdır.      

             

Hemen Fiyat Teklifi Alın

Fiyat teklifi almak için aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın

Bilgi almak istediğiniz programları seçiniz
Bu bilgileri girerek Gizlilik ve Çerez Politikaları'nı kabul etmiş sayılırsınız