" Work and Travel Fiyatları 2022 | Güvenilir Work And Travel Şirketleri | EDEX
Fiyat Teklifi Al

Work and Travel 2022

Work And Travel Hakkında Önemli Bilgiler

WORK AND TRAVEL NEDİR? 

Work and Travel üniversite öğrencilerinin yaz tatilinde Amerika’da hizmet sektöründeki işlerde çalışıp yaz aylarını Amerika’da geçirmesine imkan veren dünyanın en popüler kültürel değişim programıdır. Work and Travel programına dünyanın dört bir yanından yılda yaklaşık 80.000 öğrenci katılmaktadır. Katılımcılar yaklaşık 3-4 ay otel, restoran, eğlence parkları, marketler gibi işyerlerinde profesyonel beceri ya da özel yetenek gerektirmeyen, genel olarak herkesin rahatlıkla yapabileceği işlerde çalışırlar. Bu sayede günlük yaşamlarını karşılayacak para kazanırlar. Günlük harcamalarını karşılamanın yanında, çalışma dönemi sonrası Amerika’da ek 1 ay daha özgürce seyahat etme imkanı da elde ederler.

Öğrenciler dışında Work and Travel programını oluşturan zincirin halkaları; sponsorlar, işverenler ve acentelerdir.

Sponsor: Amerika Dış İşleri Bakanlığı ( Department of State ) tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Öğrencilerin çalışacakları iş yerinin sağlanması ve yasal çalışma izinlerinin (DS 2019) temin edilmesi en temel görevlerinin başında gelmektedir. Programa öğrenci gönderen ülkelerdeki acenteler ile ortak çalışırlar. Öğrenciler, Amerika’da bulundukları süre boyunca işverenlerine olduğu kadar sponsor kurumlara karşı da sorumludur.

İşverenler: Department of State’in koyduğu kuralları sağlaması şartı ile J1 statüsünde geçici olarak yabancı öğrenci çalıştıran işyerleridir. Sponsorlar aracılığı ile programa dahil edilir. Ayrıca yine sponsor ve bakanlık tarafından denetlenirler. Çalışma şartları, ücretleri, varsa konaklama gibi detayları iş sözleşmesinde belirtildiği gibi sağlamakla yükümlüdür.

Acenteler: Sponsor kurum ile ortak çalışırlar. Öğrencinin programa başlamadan önce ülkesinde kayıt, vize ve oryantasyon sürecini yürütürler. En temel görev sorumlulukları; öğrencinin work and travel programına uygunluğunu test eder, öğrencinin sponsor firma sistemine resmi kaydını yapar, vize başvurusu konusunda öğrenciye danışmanlık yapar ve en son program eğitimleri ( oryantasyonları) gerçekleştirir.

Güncelleme Tarihi : 13/09/2019

WORK AND TRAVEL NE DEĞİLDİR ?

Work and Travel bir para kazanma programı değildir.

Work and Travel, öğrencilere para kazanma imkanı verir, fakat kesinlikle ana amaç çok para kazanmak ya da para biriktirmek olmamalıdır. Eğer katılımcının temel amacı ‘çok para kazanmak’ olursa, programın diğer önemli imkanlarından kendisini mahrum bırakmış olur.

Work and Travel İngilizce öğrenme programı değildir.

Work and Travel’a hali hazırda günlük konuşmaları İngilizce olarak rahatlıkla yapabilen adaylar kabul edilmektedir. Bunun yanında katılımcılar 3-4 ay tüm gün boyunca İngilizce konuşulan bir ülkede yaşadıkları için mevcut İngilizce konuşma pratiklerini oldukça ilerletirler. Tabi bu ilerlemenin seviyesi katılımcının kendi çabasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin, günlük hayatında girişken olan, yeni arkadaşlar edinen katılımcıların İngilizce seviyeleri çok daha hızlı ilerler.

Work and Travel başlı başına bir tatil ve seyahat programı değildir.

Work and Travel katılımcıları programa tatile gittiklerini düşünerek başlamamalıdır. Çalışma hayatının getirdiği doğal zorluklarla hazır olmalı ve iş sorumluluklarının bilincinde olmalıdır. Bunun yanında Amerika New York ya da Maimi’den ibaret değildir. Televizyonda izledikleri dizi ve filmlerin çekildiği şehirlerde yaşamayacaklarının bilincinde olmalıdır. Bu şehirleri çalışma süreci sonunda çıkacakları seyahatlerde ziyaret edebilirler fakat, programın büyük bir bölümünde beklentilerini doğru sınırlandırmaları gerekir.

Work and Travel size profesyonel ya da okuduğunuz bölümle ilgili iş sağlamaz.

Work and Travel da çalışacağınız işler profesyonel beceri, özel yetenek veya akademik eğitim gerektirmeyen işlerdir. Yani finans okuyan bir öğrenci  Wall Street de  bir finans şirketinde iş beklentisinde olmamalıdır ya da opera bölümünde eğitim gören bir öğrenci sanatçı olarak iş yerleştirmesi yapılmayacaktır.

WORK AND TRAVEL 2022 ERKEN KAYIT AVANTAJLARI

 Work and Travel programına erken kayıt olmak, programınızın başarılı geçmesi için size önemli bir yardımcıdır. Work and Travel'a erken kayıt olmanın avantajlarını
şu şekilde sıralayabiliriz;
 
- İş Seçimi: İş seçimine erken başlayarak sisteme ilk giren işleri görmeye başlarsınız. Bu sayede daha doğru bir iş seçimi yapabilirsiniz.
 
Erken Kayıt İndirimi: Erken kayıt dönemlerinde program ücretlerinde ciddi indirimler olur. Bu sayede aynı hizmeti daha uygun fiyata almış olursunuz. Erken kayıt döneminde programa 200 dolar indirimli şekilde kayıt olabilir, %100 iş ve %100 konaklama garantisinden faydalanabilirsiniz.
 
- Programa Daha İyi Hazırlanma: Program başarınızı en çok etkileyen faktör, programa ne kadar iyi hazırlandığınızdır. Kayıt olduğunuz tarihten itibaren EDEX danışmanlarınız ile geçirdiğiniz her vakitte, her sohbetinizde programa dair bilgiler öğrenirsiniz. Belki de hiç aklınıza gelmeyen bir konuda edineceğiniz bilgi, Amerika'da size çok yardımcı olacaktır.
 
- Erken Vize Görüşmesi ve Uçak Bileti Teminiİşe erken yerleşen öğrenciler, vize görüşmesine de ilk giden öğrencilerden olmanızı sağlar. Bu şekilde uçak biletleri pahalanmadan biletinizi ekonomik bir şekilde alabilirsiniz. 
 

WORK AND TRAVEL 2022 FIYATLARI

Work and Travel Fiyatları 2022 kayıt dönemimiz erken kayıt avantajlarıyla devam ediyor. Work and Travel programında yapacağınız toplam masrafları şu şekilde sıralayabiliriz:
 
Program Ücreti: Program ücretimiz kayıt dönemlerine göre değişmekle birlikte 2800-3000$ arasında değişmektedir. Program ücretinin 500$ ını kayıt esnasında "ön kayıt ücreti" olarak ödersiniz. Geri kalan ücret iş yerleştirmeniz tamamlandığında ödenir.
 
Vize Başvuru Ücreti: ABD Konsolosluğuna 160$ vize başvurusu için ödeme yapılır. Vize başvuruları her sene Şubat ayında açılır ve Mayıs sonuna kadar devam eder. Vize başvurusu yapacağınız tarih, iş yerleştirmesinin yapıldığı, çalışma izniniz olan DS 2019'un Amerikan'dan geldiği döneme göre belirlenir. Genel olarak öğrencilerimiz Mart-Mayıs aylarında vize başvurularını tamamlar.
 
Sevis Ücreti: 35$ olan sevis ücreti vize başvurunuzdan en geç 3 gün öncesinde ödenmiş olmalıdır. Student and Exchange Visitor Information System adında öğrencilerin bir takip sistemidir. Bu ödeme online olarak EDEX danışmanlarınız tarafından sizin adınıza yapılır.
 
Uçak Bileti:  Uçak biletinizin fiyatı, gideceğiniz yere ve alacağınız tarihe göre değişkenlik göstermekle birlikte gidiş-dönüş 500-900$ arasındadır. EDEX olarak size en uygun uçak biletini bulmakta yardımcı oluyoruz. Bilet alırken, aktarma sürelerine, biletin iptal-iade koşullarına ve tarih değişikliği yapılabilir bir bilet olduğuna dikkat etmenizi öneririz.
 
Cep Harçlığı: Amerika'da çalıştığınız sürece ödemeleriniz genelde 2 haftalık dönemler şeklinde yapılır. Bu yüzden Amerika'ya vardığınızda ilk 2 haftalık harcamanızı karşılamak için belirli bir tutar yanınızda bulundurmanız gerekir. Yanınızda bulunması gereken harçlığı Amerika'ya vardığınız yapacağınız ilk seyahat masrafınıza ve konaklaman yerinizin depozito tutarına göre belirlemelisiniz. Bu tutar genelde 500$ civarındadır.
 
Work and Travel Fiyatlarımıza Dahil Olan Hizmetler:
 
- %100 iş ve konaklama garantisi.
- DS 2019 çalışma izninizin ABD'den getirtilmesi.
- Kapsamlı sağlık sigortası.
- Vize başvuru sürecinizin takibi ve resmi formlarınızın doldurulması.
- Oryantasyon uyum eğitimleri
- 7/24 acil danışma hatları

WORK AND TRAVEL SİZE NE KATAR ?

Work and Travel her şeyden önce bir kültürel değişim programıdır. Ana amacı da farklı kültürlerin birbirini tanıma ve birlikte yaşamasına zemin hazırlamasıdır. Yaşadığınız evde, çalıştığınız ortamda farklı farklı millet ve kültürden kişilerle zamanınızı paylaşacaksınız. Bu da size yeni kültürleri tanıma, farklılıkları görme deneyimi katarken, aynı zamanda kendi kültürünüzü de tanıtma imkanı verir. Work and Travel programına katıldığınızda, Amerika’da ki yaşamınız boyunca kültürel bir elçi olduğunuzu unutmamanız gerekir.

Work and Travel, bir dil eğitim programı olmamakla birlikte 3-4 ay boyunca İngilizce konuşalan bir ülkede yaşamış olacaksınız. Bu da mevcut İngilizcenizi pratik etmek için çok büyük bir fırsattır. İş, ev ve sosyal yaşamınızda ne kadar çok İngilizce pratik yaparsanız, ne kadar çok yeni arkadaşlar edinirseniz, İngilizceniz o kadar çok gelişecektir.

Kültürümüzde ve aile yaşamımızda öğrencilerimizin görevi sadece ders çalışmak olarak görülmektedir. Maalesef bazı ailelerimiz çocuklarının öğrenci iken yarı zamanlı çalışmalarını derslerini etkileyeceğini düşündüklerinden ve/veya ‘millet ne der’ düşüncesi ile mecbur kalınmadıkça istememektedir. Bu da üniversite mezuniyetinde 1-2 aylık stajlar hariç profesyonel iş hayatını hiç tecrübe etmemiş, para kazanmanın hazzını ve özgürlüğünü yaşamamış genç mezunlarımızın oluşmasına neden olmaktadır. Work and Travel programı, hem size bir iş tecrübesi kazandırır hem de para kazanmanın ve kazandığı para ile hayatını idame ettirmenin ne demek olduğunu daha iyi anlamanızda faydası olur.

Çok okuyan kadar çok gezeninde kendini geliştirdiğini kabul edersek, Work and Travel size Amerika’da özgürce seyahat etme fırsatı verir. Gezdiğiniz gördüğünüz her yeni yer, tanıştığınız her yeni insan sizin hayatınıza yeni bir pencere olacaktır.

WORK AND TRAVEL SÜRECI

Karar verme

Work and Travel programının en önemli aşaması, programın genel şartlarını araştırma ve programın size uygun olup olmadığına karar verme sürecidir. Work and Travel programında en memnun öğrenci profili, programın doğasını iyi araştıran, beklentilerini doğru sınırlayan öğrenciler olduğunu görmekteyiz. Bu esnada programın sizin beklentilerinize uyup uymadığını ‘Work and Travel Ne Değildir’ başlığını okuyarak karar verebilirsiniz.

Kayıt

Work and Travel programına kayıt olmaya karar verdiğinizde acenteniz tarafından yüz yüze ya da online olarak bir İngilizce konuşma sınavına tabi tutulursunuz. Ardından programın başvuru formu doldurulup resmi sözleşmeler imzalanır. Bu formlara ek güncel pasaportunuz ve özgeçmişinizin teslim edilmesi talep edilir.

Sponsor ve İşveren görüşmleri-İşe Yerleşme

Sponsor kurumların kendilerine özgü ayrı ayrı metotları olsa da, büyük bir çoğunluğu iş yerleşmesi esnasında sponsor ya da işveren tarafından öğrenci ile Skype görüşmesi yapmak istemektedir. Bu görüşmelerde, potansiyel iş yerinizle alakalı aklınıza takılan bir çok soruyu sorup doğrudan cevap alabilirsiniz. İşveren ya da sponsor ise, sizin iletişim becerinizi, insan ilişkilerinizi ve İngilizce seviyenizi test etmiş olur.

Vize Başvurusu

İş yerleşmenizden sonra program ücretinizin sponsora iletilmesinin ardından sponsorunuz, yasal çalışma izin belgeniz olan DS 2019’u kargo ile EDEX ofislerine gönderir. Danışmanlarınız sizin için konsolosluk randevunuzu organize eder ve resmi vize başvuru formunuz olan DS 160 formunu sizin bilgilerinizle doldurur. Bu form ve SEVIS ödemeniz randevu tarihinizden en geç 3 iş günü öncesinde doldurulmuş olması gerekmektedir. Vize başvurunuzdan önce EDEX danışmanları her öğrencimize özel vize oryantasyonu verir. Bu oryantasyonda; evraklarınız tanıtılır, konsolosluk içinde izleyeceğiniz yol ve vize memuru ile yapacağınız görüşmenin detayları size iletilir.

Oryantasyon ve Uçuş

Program başlangıç tarihinizden önce olabildiğince küçük gruplar halinde aşağıdaki konuların ele alındığı eğitim oryantasyonları verilir. Bu oryantasyonlara her öğrencimizin katılmasını önemle tavsiye ederiz.

-Yanınızda bulunması gereken evraklar.

-Valiz hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler.

-Havaalanı işlemleri.

-İş yerinize ulaşım.

-Konaklamanın ilk günlerinde dikkat edilecek konular.

-İş yerinde ilk günlerde dikkat edilecek konular.

-Amerikan kültüründeki ve sosyal hayattaki farklılıklar.

WORK AND TRAVEL IS VE KONAKLAMA SECENEKLERI

Work and Travel programında öğrenciler, Amerika’da otel, restoran, eğlence parkları, marketler gibi işyerlerinde profesyonel beceri ya da özel yetenek gerektirmeyen, genel olarak herkesin rahatlıkla yapabileceği işlerde çalışırlar.

Otellerde; resepsiyon, oda temizleme ( housekeeping ), çamaşırhane ( laundry ) gibi departmanlarda çalışabilirsiniz.

Restoranlarda; komi-garson, mutfakta aşçı yardımcı veya bulaşıkçı olarak görev alabilirsiniz.

Eğlence parklarında; bilet satışında çalışabilir ya da ride operator dediğimiz misafirlere oyun alanlarında yardımcı olan görevlilerden olabilirsiniz. Eğlence parklarının yanı sıra su parkları ya da site havuzlarında yüzmeniz iyi seviyede ise can kurtaran ( lifeguard ) olarak da çalışabilirsiniz.

Nerelerde Konaklanır?

Work and Travel programında katılımcılar, işverenin ayarladığı otel-motel, öğrenci yurdu, paylaşımlı ev, mobil karavan gibi yerlerde konaklar. Şu detayı da belirtmemiz gerekir ki, bazı işverenler öğrencilerine konaklama sağlamaz. Bu durumda öğrenci konaklama yerini kendisi ayarlamak zorundadır. EDEX olarak biz, konaklama sunmayan hiçbir işvereni portföyümüze kabul etmiyoruz. Bu şekilde öğrencimize iş sunarken mutlaka konaklama seçeneği ile birlikte sunmuş oluyoruz.

Sunulan konaklamaların tüm detayları örneğin; konaklayan kişi sayısı, oda sayısı, işyerine uzaklığı, mutfak araç gereç durumu vb iş sözleşmesinde detaylıca belirtilir. Öğrencimiz bu detayları bilerek kararını verir. Tabi ki konaklanacak yer, ailenizin evi gibi tertipli düzenli olmayabilir ya da bir otel konforunda sağlanamaya bilir. Beklentilerinizi bu ölçüde sınırlandırmanız da fayda vardır.

WORK AND TRAVEL'A KİMLER KATILABİLİR ?

Work and Travel programına katılabilmek için teknik olarak iki şart vardır; 18-26 yaş arası üniversite öğrencisi olmak ve günlük hayatını idame edebilecek derecede İngilizce seviyesine sahip olmak. Bu teknik iki şartın yanında, kayıt sürecinde öğrencilerimizin kafasını karıştıran bazı konular vardır;

İki yıllık ön lisans öğrencileri  Work and Travel’a katılabilir mi?

Bu soru Amerikan ve Türk yüksek eğitim sistemindeki farklılıklardan dolayı çıkmaktadır. Dönem dönem farklı bakış açıları getirilse de, en yaygın uygulanan karar, akademik eğitim verilen ve devam zorunluluğu bulunan Ön Lisans programında okuyan öğrenciler programa katılabilirler.

Not ortalamam 2 nin altında olanlar Work and Travel’a katılabilir mi?

Program başvurusu esnasında yukarıda da belirttiğimiz gibi not ortalaması teknik şartlardan birisi değildir. Fakat vize başvurusunda vize memurlarının transkriptlerini incelediğini de hatırlatmamız gerekir.

Güncelleme Tarihi : 16/08/2021

Sevgili Work and Travel Öğrencilerimiz,

9 Nisan 2021 Cuma günü hepimizin haberdar edildiği gibi, ne yazık ki ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu yaşanılan vaka artışlarını gerekçe göstererek 2021 yazı için J1 vize randevularının verilmeyeceğini açıkladılar. Bu haberin hepinizi derinden üzdüğünün ve büyük hayal kırıklığı yaşadığınızın farkındayız.

Şunu açık bir şekilde söyleyebiliriz ki, bir çok ülkede olumlu anlamda farklı uygulamalar olduğunu biliyoruz. Kısa zamanda yaptığımız acil toplantılar nezdinde, programın tüm paydaşları; sponsorların, acentaların ve tabi ki on binlerce Amerikan işletmesinin ortak görüşü olarak ifade edebiliriz ki; programa en fazla öğrenci gönderen ülkelerin başında olan bir ülke öğrencilerinin 2021 yazında programa katılmalarının tamamen imkansız hale getirilmesi, değişebilen pandemi şartlarında tekrar değerlendirilmesi gereken bir karardır. Hepimiz adına nihai karar alınana kadar, resmi kanallar vasıtasıyla Sponsorlarımızın da desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Tabi ki, nihai karar verici ABD makamlarının verdiği ya da vereceği kararların tümüne saygı duyduğumuzu ve harfiyen uyacağımızı da belirtmek istiyoruz.

Özellikle bu süre zarfında, ABD Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu resmi web siteleri ve sosyal medya hesapları, Sponsorlarımızdan gönderilen e-mailler ve tabi ki EDEX’in iletişim kanalları dışında edindiğiniz bilgilere itibar etmemenizi önemle rica ederiz.

Alınan kararlar ne olursa olsun, EDEX olarak sizlerin yanında olacağımızı, tüm senaryolar için de planlarımızın hazır olduğunu bilmenizi isteriz. Tüm sezon boyunca göstermiş olduğunuz anlayış, emek ve sabrınız için de teşekkür ederiz.

 

 • Work and Travel Nedir?

  WORK AND TRAVEL NEDİR? 

  Work and Travel üniversite öğrencilerinin yaz tatilinde Amerika’da hizmet sektöründeki işlerde çalışıp yaz aylarını Amerika’da geçirmesine imkan veren dünyanın en popüler kültürel değişim programıdır. Work and Travel programına dünyanın dört bir yanından yılda yaklaşık 80.000 öğrenci katılmaktadır. Katılımcılar yaklaşık 3-4 ay otel, restoran, eğlence parkları, marketler gibi işyerlerinde profesyonel beceri ya da özel yetenek gerektirmeyen, genel olarak herkesin rahatlıkla yapabileceği işlerde çalışırlar. Bu sayede günlük yaşamlarını karşılayacak para kazanırlar. Günlük harcamalarını karşılamanın yanında, çalışma dönemi sonrası Amerika’da ek 1 ay daha özgürce seyahat etme imkanı da elde ederler.

  Öğrenciler dışında Work and Travel programını oluşturan zincirin halkaları; sponsorlar, işverenler ve acentelerdir.

  Sponsor: Amerika Dış İşleri Bakanlığı ( Department of State ) tarafından yetkilendirilmiş kurumlardır. Öğrencilerin çalışacakları iş yerinin sağlanması ve yasal çalışma izinlerinin (DS 2019) temin edilmesi en temel görevlerinin başında gelmektedir. Programa öğrenci gönderen ülkelerdeki acenteler ile ortak çalışırlar. Öğrenciler, Amerika’da bulundukları süre boyunca işverenlerine olduğu kadar sponsor kurumlara karşı da sorumludur.

  İşverenler: Department of State’in koyduğu kuralları sağlaması şartı ile J1 statüsünde geçici olarak yabancı öğrenci çalıştıran işyerleridir. Sponsorlar aracılığı ile programa dahil edilir. Ayrıca yine sponsor ve bakanlık tarafından denetlenirler. Çalışma şartları, ücretleri, varsa konaklama gibi detayları iş sözleşmesinde belirtildiği gibi sağlamakla yükümlüdür.

  Acenteler: Sponsor kurum ile ortak çalışırlar. Öğrencinin programa başlamadan önce ülkesinde kayıt, vize ve oryantasyon sürecini yürütürler. En temel görev sorumlulukları; öğrencinin work and travel programına uygunluğunu test eder, öğrencinin sponsor firma sistemine resmi kaydını yapar, vize başvurusu konusunda öğrenciye danışmanlık yapar ve en son program eğitimleri ( oryantasyonları) gerçekleştirir.

  Güncelleme Tarihi : 13/09/2019

 • Work and Travel Ne Değildir?

  WORK AND TRAVEL NE DEĞİLDİR ?

  Work and Travel bir para kazanma programı değildir.

  Work and Travel, öğrencilere para kazanma imkanı verir, fakat kesinlikle ana amaç çok para kazanmak ya da para biriktirmek olmamalıdır. Eğer katılımcının temel amacı ‘çok para kazanmak’ olursa, programın diğer önemli imkanlarından kendisini mahrum bırakmış olur.

  Work and Travel İngilizce öğrenme programı değildir.

  Work and Travel’a hali hazırda günlük konuşmaları İngilizce olarak rahatlıkla yapabilen adaylar kabul edilmektedir. Bunun yanında katılımcılar 3-4 ay tüm gün boyunca İngilizce konuşulan bir ülkede yaşadıkları için mevcut İngilizce konuşma pratiklerini oldukça ilerletirler. Tabi bu ilerlemenin seviyesi katılımcının kendi çabasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin, günlük hayatında girişken olan, yeni arkadaşlar edinen katılımcıların İngilizce seviyeleri çok daha hızlı ilerler.

  Work and Travel başlı başına bir tatil ve seyahat programı değildir.

  Work and Travel katılımcıları programa tatile gittiklerini düşünerek başlamamalıdır. Çalışma hayatının getirdiği doğal zorluklarla hazır olmalı ve iş sorumluluklarının bilincinde olmalıdır. Bunun yanında Amerika New York ya da Maimi’den ibaret değildir. Televizyonda izledikleri dizi ve filmlerin çekildiği şehirlerde yaşamayacaklarının bilincinde olmalıdır. Bu şehirleri çalışma süreci sonunda çıkacakları seyahatlerde ziyaret edebilirler fakat, programın büyük bir bölümünde beklentilerini doğru sınırlandırmaları gerekir.

  Work and Travel size profesyonel ya da okuduğunuz bölümle ilgili iş sağlamaz.

  Work and Travel da çalışacağınız işler profesyonel beceri, özel yetenek veya akademik eğitim gerektirmeyen işlerdir. Yani finans okuyan bir öğrenci  Wall Street de  bir finans şirketinde iş beklentisinde olmamalıdır ya da opera bölümünde eğitim gören bir öğrenci sanatçı olarak iş yerleştirmesi yapılmayacaktır.

 • Work and Travel 2022 Erken Kayıt Avantajları

  WORK AND TRAVEL 2022 ERKEN KAYIT AVANTAJLARI

   Work and Travel programına erken kayıt olmak, programınızın başarılı geçmesi için size önemli bir yardımcıdır. Work and Travel'a erken kayıt olmanın avantajlarını
  şu şekilde sıralayabiliriz;
   
  - İş Seçimi: İş seçimine erken başlayarak sisteme ilk giren işleri görmeye başlarsınız. Bu sayede daha doğru bir iş seçimi yapabilirsiniz.
   
  Erken Kayıt İndirimi: Erken kayıt dönemlerinde program ücretlerinde ciddi indirimler olur. Bu sayede aynı hizmeti daha uygun fiyata almış olursunuz. Erken kayıt döneminde programa 200 dolar indirimli şekilde kayıt olabilir, %100 iş ve %100 konaklama garantisinden faydalanabilirsiniz.
   
  - Programa Daha İyi Hazırlanma: Program başarınızı en çok etkileyen faktör, programa ne kadar iyi hazırlandığınızdır. Kayıt olduğunuz tarihten itibaren EDEX danışmanlarınız ile geçirdiğiniz her vakitte, her sohbetinizde programa dair bilgiler öğrenirsiniz. Belki de hiç aklınıza gelmeyen bir konuda edineceğiniz bilgi, Amerika'da size çok yardımcı olacaktır.
   
  - Erken Vize Görüşmesi ve Uçak Bileti Teminiİşe erken yerleşen öğrenciler, vize görüşmesine de ilk giden öğrencilerden olmanızı sağlar. Bu şekilde uçak biletleri pahalanmadan biletinizi ekonomik bir şekilde alabilirsiniz. 
   
 • Work and Travel 2022 Fiyatları

  WORK AND TRAVEL 2022 FIYATLARI

  Work and Travel Fiyatları 2022 kayıt dönemimiz erken kayıt avantajlarıyla devam ediyor. Work and Travel programında yapacağınız toplam masrafları şu şekilde sıralayabiliriz:
   
  Program Ücreti: Program ücretimiz kayıt dönemlerine göre değişmekle birlikte 2800-3000$ arasında değişmektedir. Program ücretinin 500$ ını kayıt esnasında "ön kayıt ücreti" olarak ödersiniz. Geri kalan ücret iş yerleştirmeniz tamamlandığında ödenir.
   
  Vize Başvuru Ücreti: ABD Konsolosluğuna 160$ vize başvurusu için ödeme yapılır. Vize başvuruları her sene Şubat ayında açılır ve Mayıs sonuna kadar devam eder. Vize başvurusu yapacağınız tarih, iş yerleştirmesinin yapıldığı, çalışma izniniz olan DS 2019'un Amerikan'dan geldiği döneme göre belirlenir. Genel olarak öğrencilerimiz Mart-Mayıs aylarında vize başvurularını tamamlar.
   
  Sevis Ücreti: 35$ olan sevis ücreti vize başvurunuzdan en geç 3 gün öncesinde ödenmiş olmalıdır. Student and Exchange Visitor Information System adında öğrencilerin bir takip sistemidir. Bu ödeme online olarak EDEX danışmanlarınız tarafından sizin adınıza yapılır.
   
  Uçak Bileti:  Uçak biletinizin fiyatı, gideceğiniz yere ve alacağınız tarihe göre değişkenlik göstermekle birlikte gidiş-dönüş 500-900$ arasındadır. EDEX olarak size en uygun uçak biletini bulmakta yardımcı oluyoruz. Bilet alırken, aktarma sürelerine, biletin iptal-iade koşullarına ve tarih değişikliği yapılabilir bir bilet olduğuna dikkat etmenizi öneririz.
   
  Cep Harçlığı: Amerika'da çalıştığınız sürece ödemeleriniz genelde 2 haftalık dönemler şeklinde yapılır. Bu yüzden Amerika'ya vardığınızda ilk 2 haftalık harcamanızı karşılamak için belirli bir tutar yanınızda bulundurmanız gerekir. Yanınızda bulunması gereken harçlığı Amerika'ya vardığınız yapacağınız ilk seyahat masrafınıza ve konaklaman yerinizin depozito tutarına göre belirlemelisiniz. Bu tutar genelde 500$ civarındadır.
   
  Work and Travel Fiyatlarımıza Dahil Olan Hizmetler:
   
  - %100 iş ve konaklama garantisi.
  - DS 2019 çalışma izninizin ABD'den getirtilmesi.
  - Kapsamlı sağlık sigortası.
  - Vize başvuru sürecinizin takibi ve resmi formlarınızın doldurulması.
  - Oryantasyon uyum eğitimleri
  - 7/24 acil danışma hatları
 • Work and Travel Size Ne Katar?

  WORK AND TRAVEL SİZE NE KATAR ?

  Work and Travel her şeyden önce bir kültürel değişim programıdır. Ana amacı da farklı kültürlerin birbirini tanıma ve birlikte yaşamasına zemin hazırlamasıdır. Yaşadığınız evde, çalıştığınız ortamda farklı farklı millet ve kültürden kişilerle zamanınızı paylaşacaksınız. Bu da size yeni kültürleri tanıma, farklılıkları görme deneyimi katarken, aynı zamanda kendi kültürünüzü de tanıtma imkanı verir. Work and Travel programına katıldığınızda, Amerika’da ki yaşamınız boyunca kültürel bir elçi olduğunuzu unutmamanız gerekir.

  Work and Travel, bir dil eğitim programı olmamakla birlikte 3-4 ay boyunca İngilizce konuşalan bir ülkede yaşamış olacaksınız. Bu da mevcut İngilizcenizi pratik etmek için çok büyük bir fırsattır. İş, ev ve sosyal yaşamınızda ne kadar çok İngilizce pratik yaparsanız, ne kadar çok yeni arkadaşlar edinirseniz, İngilizceniz o kadar çok gelişecektir.

  Kültürümüzde ve aile yaşamımızda öğrencilerimizin görevi sadece ders çalışmak olarak görülmektedir. Maalesef bazı ailelerimiz çocuklarının öğrenci iken yarı zamanlı çalışmalarını derslerini etkileyeceğini düşündüklerinden ve/veya ‘millet ne der’ düşüncesi ile mecbur kalınmadıkça istememektedir. Bu da üniversite mezuniyetinde 1-2 aylık stajlar hariç profesyonel iş hayatını hiç tecrübe etmemiş, para kazanmanın hazzını ve özgürlüğünü yaşamamış genç mezunlarımızın oluşmasına neden olmaktadır. Work and Travel programı, hem size bir iş tecrübesi kazandırır hem de para kazanmanın ve kazandığı para ile hayatını idame ettirmenin ne demek olduğunu daha iyi anlamanızda faydası olur.

  Çok okuyan kadar çok gezeninde kendini geliştirdiğini kabul edersek, Work and Travel size Amerika’da özgürce seyahat etme fırsatı verir. Gezdiğiniz gördüğünüz her yeni yer, tanıştığınız her yeni insan sizin hayatınıza yeni bir pencere olacaktır.

 • Work and Travel Süreci

  WORK AND TRAVEL SÜRECI

  Karar verme

  Work and Travel programının en önemli aşaması, programın genel şartlarını araştırma ve programın size uygun olup olmadığına karar verme sürecidir. Work and Travel programında en memnun öğrenci profili, programın doğasını iyi araştıran, beklentilerini doğru sınırlayan öğrenciler olduğunu görmekteyiz. Bu esnada programın sizin beklentilerinize uyup uymadığını ‘Work and Travel Ne Değildir’ başlığını okuyarak karar verebilirsiniz.

  Kayıt

  Work and Travel programına kayıt olmaya karar verdiğinizde acenteniz tarafından yüz yüze ya da online olarak bir İngilizce konuşma sınavına tabi tutulursunuz. Ardından programın başvuru formu doldurulup resmi sözleşmeler imzalanır. Bu formlara ek güncel pasaportunuz ve özgeçmişinizin teslim edilmesi talep edilir.

  Sponsor ve İşveren görüşmleri-İşe Yerleşme

  Sponsor kurumların kendilerine özgü ayrı ayrı metotları olsa da, büyük bir çoğunluğu iş yerleşmesi esnasında sponsor ya da işveren tarafından öğrenci ile Skype görüşmesi yapmak istemektedir. Bu görüşmelerde, potansiyel iş yerinizle alakalı aklınıza takılan bir çok soruyu sorup doğrudan cevap alabilirsiniz. İşveren ya da sponsor ise, sizin iletişim becerinizi, insan ilişkilerinizi ve İngilizce seviyenizi test etmiş olur.

  Vize Başvurusu

  İş yerleşmenizden sonra program ücretinizin sponsora iletilmesinin ardından sponsorunuz, yasal çalışma izin belgeniz olan DS 2019’u kargo ile EDEX ofislerine gönderir. Danışmanlarınız sizin için konsolosluk randevunuzu organize eder ve resmi vize başvuru formunuz olan DS 160 formunu sizin bilgilerinizle doldurur. Bu form ve SEVIS ödemeniz randevu tarihinizden en geç 3 iş günü öncesinde doldurulmuş olması gerekmektedir. Vize başvurunuzdan önce EDEX danışmanları her öğrencimize özel vize oryantasyonu verir. Bu oryantasyonda; evraklarınız tanıtılır, konsolosluk içinde izleyeceğiniz yol ve vize memuru ile yapacağınız görüşmenin detayları size iletilir.

  Oryantasyon ve Uçuş

  Program başlangıç tarihinizden önce olabildiğince küçük gruplar halinde aşağıdaki konuların ele alındığı eğitim oryantasyonları verilir. Bu oryantasyonlara her öğrencimizin katılmasını önemle tavsiye ederiz.

  -Yanınızda bulunması gereken evraklar.

  -Valiz hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler.

  -Havaalanı işlemleri.

  -İş yerinize ulaşım.

  -Konaklamanın ilk günlerinde dikkat edilecek konular.

  -İş yerinde ilk günlerde dikkat edilecek konular.

  -Amerikan kültüründeki ve sosyal hayattaki farklılıklar.

 • Work and Travel İşleri ve Konaklama Seçenekleri

  WORK AND TRAVEL IS VE KONAKLAMA SECENEKLERI

  Work and Travel programında öğrenciler, Amerika’da otel, restoran, eğlence parkları, marketler gibi işyerlerinde profesyonel beceri ya da özel yetenek gerektirmeyen, genel olarak herkesin rahatlıkla yapabileceği işlerde çalışırlar.

  Otellerde; resepsiyon, oda temizleme ( housekeeping ), çamaşırhane ( laundry ) gibi departmanlarda çalışabilirsiniz.

  Restoranlarda; komi-garson, mutfakta aşçı yardımcı veya bulaşıkçı olarak görev alabilirsiniz.

  Eğlence parklarında; bilet satışında çalışabilir ya da ride operator dediğimiz misafirlere oyun alanlarında yardımcı olan görevlilerden olabilirsiniz. Eğlence parklarının yanı sıra su parkları ya da site havuzlarında yüzmeniz iyi seviyede ise can kurtaran ( lifeguard ) olarak da çalışabilirsiniz.

  Nerelerde Konaklanır?

  Work and Travel programında katılımcılar, işverenin ayarladığı otel-motel, öğrenci yurdu, paylaşımlı ev, mobil karavan gibi yerlerde konaklar. Şu detayı da belirtmemiz gerekir ki, bazı işverenler öğrencilerine konaklama sağlamaz. Bu durumda öğrenci konaklama yerini kendisi ayarlamak zorundadır. EDEX olarak biz, konaklama sunmayan hiçbir işvereni portföyümüze kabul etmiyoruz. Bu şekilde öğrencimize iş sunarken mutlaka konaklama seçeneği ile birlikte sunmuş oluyoruz.

  Sunulan konaklamaların tüm detayları örneğin; konaklayan kişi sayısı, oda sayısı, işyerine uzaklığı, mutfak araç gereç durumu vb iş sözleşmesinde detaylıca belirtilir. Öğrencimiz bu detayları bilerek kararını verir. Tabi ki konaklanacak yer, ailenizin evi gibi tertipli düzenli olmayabilir ya da bir otel konforunda sağlanamaya bilir. Beklentilerinizi bu ölçüde sınırlandırmanız da fayda vardır.

 • Work and Travel'a Kimler Katılabilir?

  WORK AND TRAVEL'A KİMLER KATILABİLİR ?

  Work and Travel programına katılabilmek için teknik olarak iki şart vardır; 18-26 yaş arası üniversite öğrencisi olmak ve günlük hayatını idame edebilecek derecede İngilizce seviyesine sahip olmak. Bu teknik iki şartın yanında, kayıt sürecinde öğrencilerimizin kafasını karıştıran bazı konular vardır;

  İki yıllık ön lisans öğrencileri  Work and Travel’a katılabilir mi?

  Bu soru Amerikan ve Türk yüksek eğitim sistemindeki farklılıklardan dolayı çıkmaktadır. Dönem dönem farklı bakış açıları getirilse de, en yaygın uygulanan karar, akademik eğitim verilen ve devam zorunluluğu bulunan Ön Lisans programında okuyan öğrenciler programa katılabilirler.

  Not ortalamam 2 nin altında olanlar Work and Travel’a katılabilir mi?

  Program başvurusu esnasında yukarıda da belirttiğimiz gibi not ortalaması teknik şartlardan birisi değildir. Fakat vize başvurusunda vize memurlarının transkriptlerini incelediğini de hatırlatmamız gerekir.

  Güncelleme Tarihi : 16/08/2021

 • Work And Travel 2021 J1 Vize Kararları

  Sevgili Work and Travel Öğrencilerimiz,

  9 Nisan 2021 Cuma günü hepimizin haberdar edildiği gibi, ne yazık ki ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu yaşanılan vaka artışlarını gerekçe göstererek 2021 yazı için J1 vize randevularının verilmeyeceğini açıkladılar. Bu haberin hepinizi derinden üzdüğünün ve büyük hayal kırıklığı yaşadığınızın farkındayız.

  Şunu açık bir şekilde söyleyebiliriz ki, bir çok ülkede olumlu anlamda farklı uygulamalar olduğunu biliyoruz. Kısa zamanda yaptığımız acil toplantılar nezdinde, programın tüm paydaşları; sponsorların, acentaların ve tabi ki on binlerce Amerikan işletmesinin ortak görüşü olarak ifade edebiliriz ki; programa en fazla öğrenci gönderen ülkelerin başında olan bir ülke öğrencilerinin 2021 yazında programa katılmalarının tamamen imkansız hale getirilmesi, değişebilen pandemi şartlarında tekrar değerlendirilmesi gereken bir karardır. Hepimiz adına nihai karar alınana kadar, resmi kanallar vasıtasıyla Sponsorlarımızın da desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

  Tabi ki, nihai karar verici ABD makamlarının verdiği ya da vereceği kararların tümüne saygı duyduğumuzu ve harfiyen uyacağımızı da belirtmek istiyoruz.

  Özellikle bu süre zarfında, ABD Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu resmi web siteleri ve sosyal medya hesapları, Sponsorlarımızdan gönderilen e-mailler ve tabi ki EDEX’in iletişim kanalları dışında edindiğiniz bilgilere itibar etmemenizi önemle rica ederiz.

  Alınan kararlar ne olursa olsun, EDEX olarak sizlerin yanında olacağımızı, tüm senaryolar için de planlarımızın hazır olduğunu bilmenizi isteriz. Tüm sezon boyunca göstermiş olduğunuz anlayış, emek ve sabrınız için de teşekkür ederiz.

   

Hemen Fiyat Teklifi Alın

Fiyat teklifi almak için aşağıdaki formu doldurun veya bizi arayın

Bilgi almak istediğiniz programları seçiniz
Bu bilgileri girerek Gizlilik ve Çerez Politikaları'nı kabul etmiş sayılırsınız