" GMAT ve GRE Sınanları | EDEX
Fiyat Teklifi Al

GMAT ve GRE Sınavları

GMAT Sınavı - GRE Sınavı - GMAT Sınavı

GMAT ve GRE Sınavları Hakkında Genel Bilgi

GMAT Sınavı

GMAT sınavı, Amerika başta olmak üzere, Türkiye de dahil bütün ülkelerde, İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki, işletme ve finans gibi alanların bulunduğu okulların çoğu, yüksek lisans, MBA veya doktora yapacak öğrencilerden istedikleri, sayısal (quantitative), sözel(verbal) ve yazma becerisi(analytical writimg assessment)  olarak 3 ayrı çoktan bölümden oluşan bir sınavdır. Bu sınavlar iki ayda bir gerçekleşmektedir ve bir öğrenci yılda maksimum 5 kere girilebilir.  Puan skoru takip eden beş yıl için geçerlidir. Bu sınavın en önemli özelliği ise sorulan soruların kişiye özel olmasıdır. Bir önceki soruya verilen cevaba göre, zorluk seviyesi değişkenlik göstermektedir. Bu zorluk seviyesi alınacak puanı da etkilemiş oluyor. Zaten bu sınav da dayanıklılık ve sabır sınavı olarak nitelendirilir. GMAT sınavı Amerikalı öğrencilerden de istenildiği için Türk öğrencilere oldukça ağır gelmektedir. İngilizce TOEFL ve IELTS’den çok daha zor bir sınavdır. Birçok üniversite de bu yüzden GMAT testini esas almaktadır. Bu test sayesinde öğrencilerin spesifik analitik yeteneklerinin değerlendirmesini yapmaktadırlar. İyi bir GMAT puanı iyi bir geleceğin başlangıcı demektir.GMAT sınavı tamamen online yapılmaktadır. Bilgisayar üzerinden klavye ve mouse yardımıyla cevaplanmaktadır. Bu sınavda puanlama 200-800 aralığındadır. İyi bir üniversite için en az 600 ve üzeri puan alınması gerekmektedir.Her yıl yaklaşık 250.000 öğrenci GMAT sınavına girmektedir ve bu sınavın ücreti 250$’dır.Türkiye’ de ise üç şehirde bu sınava girilmektedir. Bunlar; İstanbul, İzmir ve Ankara’dır.

GRE Sınavı

GRE sınavı, Amerika başta olmak üzere, Türkiye de dahil bütün ülkelerde, İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki, öncelik mühendislik bölümleri olmak üzere, sosyal bilimler alanları da dahil yüksek lisans eğitimi alabilmek ve hatta doktora yapabilmek için de gereken önemli bir sınavdır. 

Bu sınav iki şekilde yapılır;

GRE General Test; Diğerine göre daha kapsamlıdır. GRE talep eden bütün üniversiteler için, hem yüksek lisans hem de doktora için geçerli bir sınavdır.Bu test Türkiye’de Ankara, İzmir ve İstanbul’da uygulanmaktadır.

GRE Subject Test; Daha çok belli başlı bilim dallarına göre ayrılmış yüksek lisans eğitimi görmek isteyenlerin, alanlarındaki yeterliliğini gösteren bir sınavdır. Bu test Türkiye’de İstanbul Robert Koleji’nde ve Ankara Türk-Amerikan Derneği’nde uygulanmaktadır.

Bazı üniversiteler ise iki testin de alınmasını talep ediyorlar. Sözel ve sayısal bölümlerin puan aralığı 0-60, sınavın tamamının puanlaması ise 200-800 arasındadır. Kompozisyon bölümünün puanlaması ise diğer bölümlerden ayrı değerlendirilerek 0-6 arasındadır.

GRE testi yılın bazı dönemlerinde yazılı olarak yapılırken, geri kalan dönemlerinde bilgisayardan yapılmaktadır. Bilgisayardan yapılırsa 130$ bir ücreti varken, yazılı olarak yapıldığında ise, GRE Subject test için 150$ istenirken GRE Subject Essay için 60$ istenmektedir.