Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Tüm Okulları Gör

Polonya'da Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında Bilgiler

Almanya'nın doğusunda, Orta Avrupa'da yer alan bir kuzey ülkesi olan Polonya AB ülkesidir. Polonya'da üniversite okuyan öğrenciler, eğitimleri sırasında Beyaz Rusya, Almanya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Slovakya ziyaret edebilirler. Ülkenin başkenti Varşova, para birimi Zloty, dili Polonya lehçesidir. Şehir merkezinde İngilizce de konuşulduğu için İngilizce iletişim kurmakta zorluk çekmeyeceksinizdir.

Polonya'nın yıllık program ücretlerinin ve yaşam masraflarının diğer pek çok ülkeye kıyasla daha uygun olması, Polonya’da üniversite eğitimi fikrinin Türk öğrenciler arasında popülerliğini arttırmaktadır. Her ne kadar uygun fiyatlı eğitim ile ön plana çıksa da eğitim sisteminin dünyaca ünlü ve kaliteli olması, üniversitelerinin YÖK denkliğinin olması ve İngilizce bölüm seçeneklerinin pek çok AB ülkesine kıyasla fazla olması, lisans eğitiminizi Polonya’da almayı tercih etmeniz için diğer önemli sebeplerdir. Polonya'da İngilizce üniversite okumak istiyorsanız ama İngilizce seviyeniz lisans seviyesindeki dersleri takip edebilecek düzeyde değil ise önce Polonya'da İngilizce hazırlık eğitimi alabilir sonrasında İngilizce lisans eğitimine başlayabilirsiniz.

Polonya'da yüksek lisans eğitimi alma şartları oldukça makul düzeydedir. Polonya'da yüksek lisans programına başvurmak için çok yüksek notlara sahip olmanız gerekmez. En önemli koşul, 4 yıllık bir lisans programından mezun olmaktır; aksi takdirde Polonya'da yüksek lisans eğitimi alma hakkını elde edemezsiniz. Ayrıca, Polonya'da okumak istediğiniz alanda veya benzer bir alanda 4 yıllık lisans eğitimi almış olmanız gerekmektedir. Örneğin, lisans düzeyinde bilgisayar mühendisliği okuduysanız, yüksek lisans düzeyinde bilgisayar mühendisliği veya veri bilimi eğitimi alabilirsiniz. Ancak, eğer lisans düzeyinde makine mühendisliği okuduysanız, bilgisayar mühendisliği alanında yüksek lisans yapamazsınız.

Polonya'daki üniversitelerin yüksek lisans programları için belirli ders kredisi gereksinimlerini karşılamanız da önemlidir. Ayrıca, Polonya'da yüksek lisans eğitimi İngilizce olarak alınabilir. Eğer İngilizce dil bilginiz yeterli değilse, hazırlık sınıflarına katılma seçeneğiniz bulunmaktadır. Polonya'da yüksek lisans eğitimi genellikle yaklaşık 2 yıl sürmektedir ve yüksek lisans ücretleri yılda 2.000 ila 5.000 Euro arasında değişmektedir.

Polonya üniversitelerinde yüksek lisans programına kabul alabilmek için üniversite diploması, transkript, not ortalaması ve alacağınız eğitimi takip edebileceğiniz bir dil seviyesi yeterlidir. Sanat, tasarım ve performans sanatları alanında yetenek temelli test veya mülakat yapılabilir, portfolyo sunmanız istenebilir. İngilizce yeterlilik için IELTS, TOEFL, PTE vb. gibi yaygın kullanılan sınav sonuçlarını sunabileceğiniz gibi, bazı okulların kendi yaptığı dil mülakatlarına (veya sınavlarına) girebilirsiniz.

Üniversitelerin yıllık ücretleri okuyacağınız bölüme, üniversitenin bulunduğu şehre ve üniversitelerin eğitim politikalarına göre değişiklik göstermekle birlikte yüksek lisans eğitim ücretleri yıllık ortalama €2 000 – €7 000 aralığındadır. Yüksek lisans programlarının süreleri 1, 1.5 veya 2 yıl olmak üzere bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Konaklama söz konusu olduğunda hemen her üniversitenin 2 veya 3 kişilik yurt odası seçeneği vardır, bununla birlikte ev paylaşımı, apart ev gibi farklı alternatifler konusunda da öğrencilerin geniş seçenekleri vardır. Konaklama masrafları üniversitenin bulunduğu şehir ve öğrencilerin aradıkları kriterlere göre değişkenlik gösterecektir. Konaklama maliyetleri aylık olarak öğrenci başına aylık €200 - €450 arasında değişmektedir.

Her ne kadar hazırlık eğitimi sırasında çalışma izniniz olmasa da, yüksek lisans eğitiminize başladıktan sonra full-time (haftada 40 saat) çalışma izniniz olacaktır. Polonya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra 1 yıl daha ülkede kalıp oturum ve çalışma izinine başvurabilirsiniz.

800 yıla yakın eğitim geçmişi olan bu ülkede yaklaşık 400 üniversite İngilizce dilinde lisans veya yüksek lisans eğitimi vardır. Bu üniversitelerinden 23 tanesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmaktadır.


•    Jagiellonian University
•    University of Warsaw
•    AGH University of Science & Technology
•    Warsaw University of Technology
•    Adam Mickiewicz University Poznan
•    Wroclaw University of Science & Technology
•    University of Wroclaw
•    Medical University Warsaw
•    Nicolaus Copernicus University
•    University of Silesia
•    Medical University Lodz
•    Silesian University of Technology
•    University of Gdansk
•    Medical University Gdansk
•    Lodz University of Technology
•    University of Lodz
•    Gdansk University of Technology
•    Poznan University of Medical Sciences
•    Medical University of Wroclaw
•    Medical University of Silesia
•    Maria Curie – Skolodowska University 
•    University of Warmia & Mazury Olsztyn
•    Medical University of Lublin

Polonya'da Konaklama Alternatifleri ve Fırsatları


Polonya'da üniversite eğitimi almayı düşünen öğrencilerin en büyük endişelerinden biri, konaklama seçenekleri ve bu seçeneklerin maliyetidir. Polonya, Avrupa'nın en fazla üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan ülkelerinden biridir. Her yıl dünyanın dört bir yanından lisans ve yüksek lisans başvuruları alınmakta, aynı zamanda Erasmus gibi değişim programları kapsamında binlerce öğrenci ülkeyi ziyaret etmektedir. Polonya'daki bazı üniversiteler şubat ayında başlayan ikinci dönem başvurularını kabul etse de, genel olarak üniversitelerin lisans ve yüksek lisans eğitimleri ekim ayında başlar. Bu nedenle, eylül-ekim aylarında binlerce uluslararası öğrenci, konaklama arayışına girer, bu da konaklama düzenlemesinin hızlı ve etkili bir şekilde yapılmasını gerektirir.

EDEX, başvurulan üniversite seçeneklerini göz önünde bulundurarak öğrencilere detaylı konaklama seçenekleri sunar ve en uygun maliyetli ve konforlu konaklama düzenlemeleri için hızlı ve güvenli bir organizasyon sağlar.

Üniversite Yurtları

Polonya'da en çok tercih edilen konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Ancak, Varşova dışındaki şehirlerde, üniversiteler genellikle yurt imkanı sunsa da, Varşova'daki üniversitelerin çoğunun öğrenci yurdu bulunmamaktadır ve öğrencileri anlaşmalı oldukları hostel veya yurt tarzı konaklamalara yönlendirmektedirler. Yurt kapasiteleri sınırlı olduğu için erken başvuru yapmak önemlidir. Bu durum, erken üniversite başvurusunun önemini vurgular. EDEX, öğrencilere özel yurt, öğrenci rezidansı ve sadece öğrencilere yönelik konaklama evi olan Student Stay gibi hizmetler sunarak Polonya'da üniversite eğitimi alacak öğrencilere kapsamlı konaklama çözümleri sunmaktadır. Polonya'daki üniversite yurtlarının aylık ücretleri 130€ ile 400€ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri

Polonya'da üniversite okumayı planlayan öğrenciler için Varşova'nın farklı bölgelerinde bulunan öğrenci evleri, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sadece üniversite öğrencilerinin kalabileceği özel konaklama seçenekleridir. Öğrencilere, eğitim alacakları üniversitenin konumu göz önünde bulundurularak; tek kişilik, çift kişilik ya da 3-4 kişilik odalardan oluşan öğrenci evlerinin ücretleri, fotoğrafları, üniversiteye olan uzaklıkları, ulaşım olanakları gibi tüm bilgiler eğitim başlangıcından önce sunularak konaklamaları düzenlenir. Öğrenci evleri, tek kişilik veya daha kalabalık oda seçeneklerine göre aylık 260€ ila 400€ arasında ücretlendirilir. Evlerin tüm elektrik, su, gaz ve internet ihtiyaçları öğrenci evleri yönetimi tarafından karşılanır; öğrenciler sadece faturalar için aylık ödeme yaparlar. Öğrenci evlerinde konaklamak isteyen öğrenciler, 6-7 aylık bir kontrat imzalayarak kontratın bitiminde evden ayrılabilir veya konaklamaya devam edebilirler.


Özel Yurtlar ve Hostel Konaklamaları

Polonya'da, Türkiye'deki gibi devlet yurdu kavramına benzer bir yapı çok yaygın değildir. Ancak birçok özel hostel, öğrencilere özel hizmetler sunmakta ve özel yurt işlevi görmektedir. Üniversite yurdu veya öğrenci evlerinde kalmak istemeyen, yer bulamayan veya geçici konaklama arzulayan öğrenciler için özel yurt ve hostel seçenekleri sunulmaktadır. Aylık ücreti 200€ ile maksimum 400€ arasında değişen bu özel yurtlarda kısa süreli konaklama mümkündür. Öğrenci, bir ay gibi kısa bir süre konakladıktan sonra istediği zaman başka bir konaklama seçeneği araştırabilir ve özel yurttan ayrılabilir.

EDEX, öğrencilere geçici ve kalıcı konaklama organizasyonları için servis sağlayıcıları aracılığıyla detaylı bilgiler sunar. Polonya'da özel yurt veya hostel konaklaması düşünen öğrencilere, bütçelerine uygun ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek çeşitli seçenekleri değerlendirme imkanı sunar.

Yüksek lisans blog