Polonya'da Lisans Eğitimi

Tüm Okulları Gör

Polonya'da Lisans Eğitimi Hakkında Bilgiler

Almanya'nın doğusunda, Orta Avrupa'da yer alan bir kuzey ülkesi olan Polonya AB ülkesidir. Polonya'da üniversite okuyan öğrenciler, eğitimleri sırasında Beyaz Rusya, Almanya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Slovakya ziyaret edebilirler. Ülkenin başkenti Varşova, para birimi Zloty, dili Polonya lehçesidir. Şehir merkezinde İngilizce de konuşulduğu için İngilizce iletişim kurmakta zorluk çekmeyeceksinizdir.

Polonya'nın yıllık program ücretlerinin ve yaşam masraflarının diğer pek çok ülkeye kıyasla daha uygun olması, Polonya’da üniversite eğitimi fikrinin Türk öğrenciler arasında popülerliğini arttırmaktadır. Her ne kadar uygun fiyatlı eğitim ile ön plana çıksa da, eğitim sisteminin dünyaca ünlü ve kaliteli olması, üniversitelerinin YÖK denkliğinin olması ve İngilizce bölüm seçeneklerinin pek çok AB ülkesine kıyasla fazla olması, lisans eğitiminizi Polonya’da almayı tercih etmeniz için diğer önemli sebeplerdir. Polonya'da İngilizce üniversite okumak istiyorsanız ama İngilizce seviyeniz lisans seviyesindeki dersleri takip edebilecek düzeyde değil ise önce Polonya'da İngilizce hazırlık eğitimi alabilir sonrasında İngilizce lisans eğitimine başlayabilirsiniz.

Polonya'daki üniversitelere kabul koşulları nelerdir? Polonya'daki üniversitelere giriş, Türkiye'de 12 yıl süren standart bir eğitim almış öğrenciler için genellikle kolaydır. Eğitim tabanınız yetersizse, hazırlık okullarına katılabilir veya İngilizce bilmiyorsanız, hazırlık sınıflarına kaydolabilirsiniz. Polonya'daki üniversiteler dünya sıralamasında ilk 500 içinde yer alsa bile, öğrencilerden yüksek not beklememektedirler. Bu nedenle Polonya üniversiteleri öğrenciler için son derece çekicidir. Polonya üniversitelerine giriş şartları şunlardır:

 • Türkiye'den alınmış 12 yıllık lise diploması,
 • Türkiye'de 4 yıllık bir üniversite mezuniyeti,
 • Türkiye'de 2 yıllık bir ön lisans mezuniyeti,
 • 4 yıllık bir açık öğretim fakültesi mezuniyeti,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • B2 seviyesinde İngilizce bilme (*)
 • (*): Eğer B2 seviyesinde İngilizce bilmiyorsanız, Polonya üniversitelerinin hazırlık sınıflarına katılma imkanınız bulunmaktadır. Hazırlık eğitimi sonrasında alacağınız B2 sertifikası ile Polonya'daki diğer üniversitelere de başvurabilirsiniz.

Polonya'da üniversiteden kabul alabilmeniz için lise diplomanızın genel not ortalamasına (ve bazı bölümler için spesifik ders notlarınız önem taşımaktadır) ve İngilizce seviyenizin yeterli olup olmadığına bakılır. Sanat, tasarım ve performans sanatları alanında yetenek temelli test veya mülakat yapılabilir, portfolyo sunmanız istenebilir. İngilizce yeterlilik için IELTS, TOEFL, PTE vb. gibi yaygın kullanılan sınav sonuçlarını sunabileceğiniz gibi, bazı okulların kendi yaptığı dil mülakatlarına (veya sınavlarına) girebilirsiniz.

Polonya Dil Hazırlık Okulu için Gerekli Koşullar

Polonya üniversiteleri, öğrencilerden kabul için B2 seviyesinde İngilizce bilme şartı aramaktadır. B2 seviyesine ulaşamayan ancak üniversitenin belirlediği bölüme girmek için yeterliliklere sahip olan öğrenciler, Polonya'daki üniversitelerin dil hazırlık okullarına başvurabilirler. Dil hazırlık okulu şartları oldukça basittir. İlk olarak, ilgili bölüm şartlarını karşılamalısınız, doğru bir şekilde başvuruda bulunmalısınız, belirlenen tarihler içinde başvurunuzu tamamlamalısınız ve dil hazırlık okulu harç ücretini ödemelisiniz. Tüm bu koşulları yerine getirdiğiniz takdirde, Polonya'daki dil hazırlık okullarına katılma hakkını elde edebilirsiniz.

Üniversitelerin yıllık ücretleri okuyacağınız bölüme, üniversitenin bulunduğu şehre ve üniversitelerin eğitim politikalarına göre değişiklik göstermekle birlikte lisans eğitim maliyetleri yıllık ortalama €2 000 – €5 000 aralığındadır. Sağlık bölümlerinin ise yıllık ücretleri €7 500 - €15 000 arasında değişiklik gösterir. Lisans programlarının süreleri 3, 3.5 ve 4 yıl olmak üzere bölüme göre değişiklik göstermektedir. Sağlık bölümlerinde ise diş hekimliği ve eczacılık 5 yıl sürerken tıp eğitimi 6 yıl sürmektedir.

Konaklama söz konusu olduğunda hemen her üniversitenin 2 veya 3 kişilik yurt odası seçeneği vardır, bununla birlikte ev paylaşımı, apart ev gibi farklı alternatifler konusunda da öğrencilerin geniş seçenekleri vardır. Ev kirası, yurt ve apart maliyetleri ise üniversitenin bulunduğu şehir ve öğrencilerin aradıkları kriterlere göre değişkenlik gösterecektir. Konaklama maliyetleri aylık olarak öğrenci başına aylık €200 - €450 arasında değişmektedir.

Her ne kadar hazırlık eğitimi sırasında çalışma izniniz olmasa da, lisans eğitiminize başladıktan sonra full-time (haftada 40 saat) çalışma izniniz olacaktır. Polonya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra 1 yıl daha ülkede kalıp oturum ve çalışma izinine başvurabilirsiniz.

800 yıla yakın eğitim geçmişi olan bu ülkede yaklaşık 400 üniversite İngilizce dilinde lisans veya yüksek lisans eğitimi vardır. Bu üniversitelerden 23 tanesi dünya sıralamalarında ilk 1000 içerisinde bulunmaktadır.

 • Jagiellonian University
 • University of Warsaw
 • AGH University of Science & Technology
 • Warsaw University of Technology
 • Adam Mickiewicz University Poznan
 • Wroclaw University of Science & Technology
 • University of Wroclaw
 • Medical University Warsaw
 • Nicolaus Copernicus University
 • University of Silesia
 • Medical University Lodz
 • Silesian University of Technology
 • University of Gdansk
 • Medical University Gdansk
 • Lodz University of Technology
 • University of Lodz
 • Gdansk University of Technology
 • Poznan University of Medical Sciences
 • Medical University of Wroclaw
 • Medical University of Silesia
 • Maria Curie – Skolodowska University 
 • University of Warmia & Mazury Olsztyn
 • Medical University of Lublin

Polonya'da Konaklama Alternatifleri ve Fırsatları


Polonya'da üniversite eğitimi almayı düşünen öğrencilerin en büyük endişelerinden biri, konaklama seçenekleri ve bu seçeneklerin maliyetidir. Polonya, Avrupa'nın en fazla üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan ülkelerinden biridir. Her yıl dünyanın dört bir yanından lisans ve yüksek lisans başvuruları alınmakta, aynı zamanda Erasmus gibi değişim programları kapsamında binlerce öğrenci ülkeyi ziyaret etmektedir. Polonya'daki bazı üniversiteler şubat ayında başlayan ikinci dönem başvurularını kabul etse de, genel olarak üniversitelerin lisans ve yüksek lisans eğitimleri ekim ayında başlar. Bu nedenle, eylül-ekim aylarında binlerce uluslararası öğrenci, konaklama arayışına girer, bu da konaklama düzenlemesinin hızlı ve etkili bir şekilde yapılmasını gerektirir.

EDEX, başvurulan üniversite seçeneklerini göz önünde bulundurarak öğrencilere detaylı konaklama seçenekleri sunar ve en uygun maliyetli ve konforlu konaklama düzenlemeleri için hızlı ve güvenli bir organizasyon sağlar.

Üniversite Yurtları

Polonya'da en çok tercih edilen konaklama seçeneği üniversite yurtlarıdır. Ancak, Varşova dışındaki şehirlerde, üniversiteler genellikle yurt imkanı sunsa da, Varşova'daki üniversitelerin çoğunun öğrenci yurdu bulunmamaktadır ve öğrencileri anlaşmalı oldukları hostel veya yurt tarzı konaklamalara yönlendirmektedirler. Yurt kapasiteleri sınırlı olduğu için erken başvuru yapmak önemlidir. Bu durum, erken üniversite başvurusunun önemini vurgular. EDEX, öğrencilere özel yurt, öğrenci rezidansı ve sadece öğrencilere yönelik konaklama evi olan Student Stay gibi hizmetler sunarak Polonya'da üniversite eğitimi alacak öğrencilere kapsamlı konaklama çözümleri sunmaktadır. Polonya'daki üniversite yurtlarının aylık ücretleri 130€ ile 400€ arasında değişmektedir.

Öğrenci Evleri

Polonya'da üniversite okumayı planlayan öğrenciler için Varşova'nın farklı bölgelerinde bulunan öğrenci evleri, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sadece üniversite öğrencilerinin kalabileceği özel konaklama seçenekleridir. Öğrencilere, eğitim alacakları üniversitenin konumu göz önünde bulundurularak; tek kişilik, çift kişilik ya da 3-4 kişilik odalardan oluşan öğrenci evlerinin ücretleri, fotoğrafları, üniversiteye olan uzaklıkları, ulaşım olanakları gibi tüm bilgiler eğitim başlangıcından önce sunularak konaklamaları düzenlenir. Öğrenci evleri, tek kişilik veya daha kalabalık oda seçeneklerine göre aylık 260€ ila 400€ arasında ücretlendirilir. Evlerin tüm elektrik, su, gaz ve internet ihtiyaçları öğrenci evleri yönetimi tarafından karşılanır; öğrenciler sadece faturalar için aylık ödeme yaparlar. Öğrenci evlerinde konaklamak isteyen öğrenciler, 6-7 aylık bir kontrat imzalayarak kontratın bitiminde evden ayrılabilir veya konaklamaya devam edebilirler.


Özel Yurtlar ve Hostel Konaklamaları

Polonya'da, Türkiye'deki gibi devlet yurdu kavramına benzer bir yapı çok yaygın değildir. Ancak birçok özel hostel, öğrencilere özel hizmetler sunmakta ve özel yurt işlevi görmektedir. Üniversite yurdu veya öğrenci evlerinde kalmak istemeyen, yer bulamayan veya geçici konaklama arzulayan öğrenciler için özel yurt ve hostel seçenekleri sunulmaktadır. Aylık ücreti 200€ ile maksimum 400€ arasında değişen bu özel yurtlarda kısa süreli konaklama mümkündür. Öğrenci, bir ay gibi kısa bir süre konakladıktan sonra istediği zaman başka bir konaklama seçeneği araştırabilir ve özel yurttan ayrılabilir.

EDEX, öğrencilere geçici ve kalıcı konaklama organizasyonları için servis sağlayıcıları aracılığıyla detaylı bilgiler sunar. Polonya'da özel yurt veya hostel konaklaması düşünen öğrencilere, bütçelerine uygun ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek çeşitli seçenekleri değerlendirme imkanı sunar.

Üniversite blog