Kanada Co-op

Tüm Okulları Gör

Kanada Co-op Nedir?

Yaşam ve refah seviyesi yüksek olan ülkeler denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden biri olan Kanada pek çok öğrencinin eğitim almak istediği ülkelerin başında gelir. Gerek sunduğu eğitim kalitesi gerekse eğitim sırasında ve sonrasında sunduğu çalışma izinleri ile pek çok kişinin ilgisini çeken bir ülkedir. Son birkaç yılın en popüler eğitimlerinden bir tanesi de Kanada Co-op programlarıdır. Peki ama nedir bu Kanada Co-op?

Co-op jargonu, Türkçe karşılığı ‘Müşterek/Ortak Eğitim’ olan ‘Co-operative Education’ teriminden gelmektedir. Yaygın inanışın aksine Co-op bir program değil, bir eğitim şeklidir. Nasıl ki kaydolduğunuz program online veya kampüs içi eğitim, full-time veya part-time olarak sunuluyorsa, co-op’lu veya co-op’suz olarak sunulabilmektedir. Yani Kanada’da bir kolejde “Co-op” programı okuyamazsınız, okumak istediğiniz programı co-op eğitimi seçeneği olacak şekilde seçmeniz gerekir.

Hem lise hem de üniversite mezunlarının başvurabileceği co-op seçeneği sunulan sertifika ve diploma programları bulunmaktadır. Bu programın amacı mesleğe yönelik eğitim ve iş tecrübesinin birlikte harmanlanmasıdır. Bu eğitim seçeneği olan programlardan mezun olan öğrenciler diplomalarını aldıklarında sektör deneyimiyle beraber mezun olmuş olur. Yani tam anlamıyla bir kariyer programıdır denilebilir. Birçok alanda eğitim alınabilmekle birlikte en çok tercih edilen programların başında; işletme, satış ve pazarlama, turizm, dış ticaret ve sağlık yönetimi sayılabilir. Program süresi 1 ila 3 yıl aralığında olabilmekle birlikte okula ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.

Özel ve devlet kolejleri arasındaki farklar nelerdir?

Kanada'da co-op yani maaşlı staj programı sunan devlet ve özel kolejler arasındaki başlıca farklılıkları ücret, program başlama tarihleri, mezuniyet sonrası sunulan imkanlar olarak sayılabilir.

Biraz daha açmak gerekirse, Kanada devlet kolejlerinde/üniversitelerinde ödenecek ücret ile özel okullarda ödenecek ücret arasında oldukça fark vardır. Türkiye'de bilinenin ve alışılmışın tam tersine özel kolejler, devlet kolejlerine göre çok daha uygun maliyetlidir.

Özel kolejlerde öğrencilere co-op programı kapsamında iş yerleştirme garantisi verilirken, devlet kolejlerinde herhangi bir garanti verilmemekle birlikte stajın maaşlı olup olmayacağının da bir garantisi yoktur.

Devlet kolejlerinde eğitimini başarıyla tamamlamış olan öğrencilerin eğitim sonrası ülkede kalıp iş arama iznine (Post Graduate Work Permit / PGWP) başvurma hakları bulunmaktadır. 1 Yıllık eğitimin ardından 1 yıl çalışma izni, minimum 2 yıllık eğitimin ardından ise 3 yıllık çalışma izni alınabilmektedir. Özel kolejlerde ise öğrenciler co-op süresince edindikleri bilgi, tecrübe ve sosyal çevrelerini kullanarak kendilerine sponsor olacak bir firma bulmaları ve bu firmalar üzerinden ülkede kalma talebinde bulunmaları gerekecektir.

Özel ve devlet kolejleri arasındaki bir diğer fark olarak İngilizce yeterlilik beklentisi sayılabilir. Devlet okullarında beklenti üst seviyede iken, özel okullarda ise İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler için pathway yani geçiş programları sunulmaktadır. Bu şekilde sınav kaygısını minimize eden öğrenci önce dil yeterliliğine ardından da mesleki eğitimine odaklanabilmektedir.

Özel okullarda program başlangıç dönemleri esneklik imkanı sunarken, devlet okullarında daha belirgin dönemler mevcuttur.

Programa katılım koşulları nelerdir?

Co-op programına katılabilmek için minimum lise mezuniyeti gerekliliği olmakla birlikte üniversite mezuniyeti sonrasında da bu programa katılım sağlanabilir. İkinci en önemli konu ise dil yeterliliğidir. Başvurulacak okula ve programa göre istenilen skor değişiklik gösterecektir ancak IELTS için örnek vermek gerekirse, özel kolejlerde minimum 5.0 bandında olması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan öğrencinin dil yeterliliği bu skoru alabilecek seviyede değil ise; özel kolejlerin pathway programlarına katılabilir. Devlet kolejleri ise şartlı kabul verebilmektedirler. Bunun için online olarak bir ön görüşme gerçekleştirdikten sonra okulun kendi bünyesinde veya devlet kolejinin anlaşmalı olduğu bir dil okulu bünyesinde öğrenci yeterli seviyeye gelene kadar eğitim alması gerekmektedir. Bazı okullar ise kendi sınavlarını yapabilmektedirler.

Program ve yaşam maliyetleri Nasıldır?

Program ücretleri elbette ki programın uzunluğuna ve gidilecek okula göre değişkenlik göstermektedir. Özel kolejler daha uygun maliyetliyken devlet kolejleri daha yüksek maliyetlidir. Program fiyat aralığının özel kolejler için 9000 CAD ile 18000 CAD aralığında olurken, devlet kolejlerinde minimum 15000 CAD civarında olan tutarlar 35000–40000 CAD civarlarına kadar çıkabilmektedir.

Kanada Sertifika Kabul Şartları

 • Pasaport - yapacağınız başvuruda uluslararası geçerliği olan kimlik belgesi sunulmalıdır.
 • Mezun olunacak okuldan alınan öğrenci belgesi / mezun olunan okulun diploması 
 • Talep edilen minimum not ortalaması (GPA) okulda okula değişse de pek çok okul 2,00/4,00 üzeri not ortalamasını kabul etmektedir.
 • İngilizce Dil yeterliliğini ölçen dil sınavlarındaki skorlardır. Seviyenizi bilmiyorsanız veya IELTS & TOEFL sınavlarına nasıl gireceğinizi bilmiyorsanız bunun için EDEX Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçerek bu konuda danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. 
 • CV istenmektedir. Akademik ve müfredat dışı başarılarınızı, yeteneklerinizi, becerilerinizi ve ilgi alanlarınızı özetleyen bir özgeçmiş yazmanız gerekecektir. Özgeçmişinizi yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme konusunda EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Kanada’da Sertifika Programları için Danışmanlık Hizmetlerimiz

 • Bütçe ve hedef doğrultusunda akademik danışmanlık
 • Uygun bölüm ve üniversite araştırması, başvuru ve kabul süreci yönetimi
 • Vize işlemleri ve başvuru süreci yönetimi
 • Konaklama ve ulaşım hakkında danışmanlık
 • Ülke, şehir ve üniversite oryantasyonu
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık

Sertifika & Diploma blog