İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

Tüm Okulları Gör

İrlanda’da Yüksek Lisans / Master Eğitimi Hakkında Bilgiler

İrlanda üniversiteleri uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında gelir. Gerek kültürel yaşamı, gerek eğitim kalitesi bakımından öğrencileri etkilemeyi başarmıştır. İrlanda’da yüksek lisanslar bazı bölümler hariç 1 yıl sürmektedir. Böylelikle, öğrenciler zaman ve maliyetten tasarruf etmiş olurlar. Ayrıca her bölüm ve her üniversite tarafından sunulmasa da alacağınız yüksek lisans eğitimini 1 yıl akademik eğitim artı 1 yıl sektörde iş deneyimi olacak şekilde 2 yılda tamamlayabilirsiniz.

İrlanda’da 1 yıllık yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayan uluslararası öğrencilerin, 2 yıla kadar ülkede kalıp iş arama iznine başvurma hakkı vardır. Geleceğe yatırım yapmak, eğitim ve kariyer hayatınızda profesyonel hizmet almak istiyorsanız İrlanda’da yüksek lisans eğitimi tam size göre bir seçenek olacaktır. İrlanda üniversitelerinin yüksek lisans ücretleri 11000 – 38000 EUR arasında değişmektedir. Bu yüzden uluslararası öğrencilerin en çok değerlendirdikleri ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.  

İrlanda'da Eğitim ve Çalışma İzni 

İrlanda, ülkeye gelen uluslararası öğrencilerine eğitim sırasında haftada 20 saat, tatillerde ise haftada 40 saate kadar yasal çalışma izni sunmaktadır. Bu sayede öğrenciler cep harçlıklarını veya günlük ihtiyaçlarını karşılayacak maddi gelir elde etmiş olurlar. Bu da uluslararası öğrencilerin, İrlanda’da yaşayan insanlarla sohbet ederek, yabancı dillerini geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine büyük derecede katkı sağlar. 

İrlanda Yüksek Lisans Başvuru Şartları

İrlanda yüksek lisans başvuru şartları; öncelikle Türkiye’de bir liseden mezun olduktan sonra İrlanda’da direkt üniversiteye başlayamazsınız. İlk olarak Foundation (hazırlık) Programına katılmanız gerekmektedir. 

 • Pasaport - yapacağımız başvuruda uluslararası geçerliliği olan kimlik belgesi sunulmalıdır.

 • Lisans not ortalamanız ve not dökümünüz gereklidir. İrlanda, ülkesine gelecek öğrencilerin olabildiğince başarılı olanlarına, notları yüksek öğrencilere öncelik vermektedir. 

 • İngilizce seviyenizde IELTS’ten 6.5 derecesine ulaşmanız gerekir. Bazı bölümlerde bu seviye 7.0’a çıkabilir.

 • Eğer mimarlık, güzel sanatlar, moda tasarımı, oyunculuk, konservatuar gibi bölümlerde okumak isteniyorsa, dosyaya ek olarak portfolyo hazırlanması gerekmektedir.

 • Üniversite ve bölüme göre değişmekle beraber GMAT veya GRE sınav sonucu sunmanız gerekebilir.

 • Referans mektubu istenir. Bu mektubu öğretmenlerinizden yazmalarını isteyebilirsiniz. 

  Referans mektubu nasıl yazılır; üniversite eğitiminde okuyacağınız bölümle direkt alakalı olan öğretmenlerinizin referans mektubunu hazırlaması çok daha önemlidir. Referans mektubunun güzel bir İngilizceyle yazılması beklenir. Bunu sağlayamıyorsanız Türkçe yazdırıp İngilizceye çevirtebilirsiniz. Nasıl yapılacağı veya nasıl yazılacağı hakkında destek almak isterseniz EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • Niyet Mektubu istenmektedir. Niyet mektubunun içeriğinde; öğrencinin o güne kadar almış olduğu eğitimler, başarıları, akademik hedef planı, neden İrlanda’da eğitim görmek istediği, daha önce böyle bir eğitim alıp almadığı, varsa yapmış olduğu iş veya staj deneyimlerinden bahsettiği, sade ve net bir şekilde hazırlanması gereken bir başvuru yazısıdır. Niyet mektubunu yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme veya en başından nasıl yazılacağı konusunda destek almak isterseniz, EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

 • CV istenmektedir. Akademik ve müfredat dışı başarılarınızı, yeteneklerinizi, becerilerinizi ve ilgi alanlarınızı özetleyen bir özgeçmiş yazmanız gerekecektir. Özgeçmişinizi yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme konusunda EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

İrlanda’da Yüksek Lisans / Master için Hizmetlerimiz

 • Bütçe ve hedef doğrultusunda akademik danışmanlık

 • Uygun bölüm ve üniversite araştırması, başvuru ve kabul süreci yönetimi

 • Vize işlemleri ve başvuru süreci yönetimi

 • Konaklama ve ulaşım hakkında danışmanlık

 • Ülke, şehir ve üniversite oryantasyonu

 • Üniversite kayıt işlemleri

 • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık

Yüksek lisans blog