İrlanda'da Lisans Eğitimi

Tüm Okulları Gör

İrlanda Lisans Eğitimi ve Eğitim Sistemi Hakkında Bilgiler

İrlanda üniversiteleri uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında gelir. Gerek kültürel yaşamı, gerek eğitim kalitesi bakımından öğrencileri etkilemeyi başarmıştır. İrlanda’nın öğrencilerine sunduğu çalışma izni sayesinde, eğitim almak için gelen öğrenciler ailelerine masraf çıkartmadan yasal olarak çalışıp günlük giderlerini karşılarlar, dolayısıyla ailelerinin maddi yükünü hafifletirler. Bu da öğrencilerin kendilerine olan özgüvenlerini yükselterek daha bilinçli bir birey olma yolunda ilk adımı atmalarına yardımcı olur. Ayrıca çalıştığınız yerde birçok ülkeden insanlar olacağı için uluslararası arkadaş çevrenizi genişletebilir ve yabancı dilinizi çok çabuk ilerletebilirsiniz.   

Geleceğe yatırım yapmak, eğitim ve kariyer hayatınızda profesyonel hizmet almak istiyorsanız İrlanda üniversite eğitimi tam size göre bir seçenek olacaktır. İrlanda üniversitelerinin fiyatları diğer ülkelere göre daha uygundur. Bu yüzden uluslararası öğrencilerin en çok değerlendirdikleri ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.  

İrlanda Üniversite Eğitim Sistemi 

İrlanda üniversite eğitim sistemi öğrencilerine oldukça kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır. İrlanda üniversitelerinde eğitim İngilizce olarak verilmektedir. Bu yüzden İrlanda’da eğitim almak istiyorsanız İngilizce dil beceriniz belirli bir seviyede olması gerekir. Eğitim alacağınız bölüme göre değişkenlik göstermekle beraber, ortalama IELTS skoru 6.0 yeterli olacaktır. İrlanda üniversiteleri İngiliz eğitim sistemini benimsemiştir ve bu yüzden öğrencilerine yüksek kalitede eğitim imkânı sunar. 

İrlanda lisans programları ‘Ordinary Bachelor’s’ ve ‘Bahcelor of Honours’ olarak  ikiye ayrılır. Onur derecesi (Bachelor of Honours) kavramı ilk olarak İngiltere'de tanıtılan ve daha sonra Kanada, Avustralya, İrlanda, Yeni Zelanda, Hindistan vb. gibi diğer ülkelere yayılan bir diplomadır. Onur seviyesindeki derslerin müfredatı, özellikle normal derece (Ordinary Bachelor’s) programlarından daha uzun sürer ve daha yüksek bir standartta tasarlanmıştır. İngiltere zaman içerisinde tüm lisans programlarını 3 yıl süreli onur derecesine standardize ederken, İrlanda 3 yıllık Ordinary Bachelor’s ve 4 yıllık Bachelor of Honours diplomalarının her ikisini de tutmaya karar vermiştir. Her iki programdan da mezun olan öğrenciler lisans mezunu kabul edilirken Master programlarına devam edebilmek için Bachelor of Honours diplomasına sahip olma zorunluluğu aranır. Keza aynı şekilde YÖK’de denkliğini bulacağınız programlar Bachelor of Honours diplomaları olacaktır.

İngilizce dil seviyeniz yeterli değilse yine de İrlanda üniversitelerinde eğitim alabilme şansınız var.  

İrlanda Foundation Program (Hazırlık) 

Uluslararası öğrencilerin İrlanda eğitim sistemine adapte olabilmeleri için eğitim öncesi hazırlık adı altında Foundation programına katılmaları istenir. Bu programda üniversitede okumak istedikleri bölümlerle alakalı matematik, fizik, kimya gibi konularda yardımcı dersler verilir. Bu derslerin yanında okumak istedikleri bölümle alakalı tamamlayıcı eğitimleri de alırlar.  

İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler, üniversitelerin sunduğu şartlı kabul programından faydalanabilirler. Bu da hazırlık bölümünde ek olarak İngilizce dil eğitimi alabilirsiniz demektir. Ancak İngilizcenizin bu programlara yetmediğini düşünürseniz öncesinde İrlanda Dil Okullarına gidip öncesinde seviyenizi üst sıralara taşıyabilir, temellerinizi daha sağlam atabilirsiniz. 

İrlanda'da Eğitim ve Çalışma İzni

İrlanda, ülkeye gelen uluslararası öğrencilerine eğitim sırasında haftada 20 saat, tatillerde ise haftada 40 saate kadar yasal çalışma izni sunmaktadır. Bu sayede öğrenciler cep harçlıklarını veya günlük ihtiyaçlarını karşılayacak maddi gelir elde etmiş olurlar. Bu da uluslararası öğrencilerin, İrlanda’da yaşayan insanlarla sohbet ederek, yabancı dillerini geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine büyük derecede katkı sağlıyor. 

İrlanda Üniversite Başvuru Şartları

İrlanda üniversite başvuru şartları; öncelikle Türkiye’de bir liseden mezun olduktan sonra İrlanda’da direkt üniversiteye başlayamazsınız. İlk olarak Foundation (hazırlık) Programına katılmanız gerekmektedir. 

 • Pasaport - yapacağımız başvuruda uluslararası geçerliliği olan kimlik belgesi sunulmalıdır.
 • Lise not ortalamanız ve not dökümünüz gereklidir. İrlanda, ülkesine gelecek öğrencilerin olabildiğince başarılı olanlarına, notları yüksek öğrencilere öncelik vermektedir. 
 • İngilizce seviyeniz IELTS ten 6.0 derecesine ulaşmanız gerekir. Çünkü İrlanda eğitim dili İngilizcedir. 
 • Eğer mimarlık, güzel sanatlar, moda tasarımı, oyunculuk, konservatuar gibi bölümlerde okumak isteniyorsa, dosyaya ek olarak portfolyo hazırlanması gerekmektedir.
 • Referans mektubu istenir. Bu mektubu öğretmenlerinizden yazmasını isteyebilirsiniz. Referans mektubu nasıl yazılır; üniversite eğitiminde okuyacağınız bölümle direkt alakalı olan öğretmenlerinizin referans mektubunu hazırlaması çok daha önemlidir. Referans mektubunun güzel bir İngilizceyle yazılması beklenir. Bunu sağlayamıyorsanız Türkçe yazdırıp İngilizceye çevirtebilirsiniz. Nasıl yapılacağı  veya nasıl yazılacağı hakkında destek almak isterseniz EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • Niyet Mektubu istenmektedir. Niyet mektubunun içeriğinde; öğrencinin o güne kadar almış olduğu eğitimler, başarıları, akademik hedef planı, neden İrlanda’da eğitim görmek istediği, daha önce böyle bir eğitim alıp almadığı, varsa yapmış olduğu iş veya staj deneyimlerinden bahsettiği, sade ve net bir şekilde hazırlanması gereken bir başvuru yazısıdır. Niyet mektubunu yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme veya en başından nasıl yazılacağı konusunda destek almak isterseniz, EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • CV istenmektedir. Akademik ve müfredat dışı başarılarınızı, yeteneklerinizi, becerilerinizi ve ilgi alanlarınızı özetleyen bir özgeçmiş yazmanız gerekecektir. Özgeçmişinizi yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme konusunda EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

İrlanda’da Lisans için Danışmanlık Hizmetlerimiz;

 • Bütçe ve hedef doğrultusunda akademik danışmanlık
 • Uygun bölüm ve üniversite araştırması, başvuru ve kabul süreci yönetimi
 • Vize işlemleri ve başvuru süreci yönetimi
 • Konaklama ve ulaşım hakkında danışmanlık
 • Ülke, şehir ve üniversite oryantasyonu
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık

Üniversite blog