Hollanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

Tüm Okulları Gör

Hollanda Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında Bilgiler

Kaliteli üniversite eğitimi denilince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Hollanda’da yüksek lisans yapmak istemeniz durumunda bu eğitimi alabileceğiniz iki farklı eğitim sistemi vardır. Bunlardan biri uygulamalı bilimler üniversitelerinde (Applied Sciences Universities // HBO) alacağınız eğitim, diğeri ise araştırma üniversitelerinde (Research Universities // WO) alacağınız eğitimdir.

Uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak geçen Universities of Applied Sciences (Hhogeschool/HBO) okullarının kabul kriterleri esnektir. GNO’su WO üniversitelerinin kriterlerini tutturamayan öğrencilerin HBO okullarını incelemelerini öneririz. Bu okullarda hem tezli hem de tezsiz yüksek lisans yapabilirsiniz.

Dünya çapında başarı yakalamış, üniversite sıralamalarındaki üst basamaklarda kendilerine yer edinmiş olan Hollanda üniversitelerinin tamamı Research Universities (Universiteit/WO) diğer bir deyiş ile araştırma üniversiteleridir. Bu kurumlar lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri sunar. WO’lara kaydolabilmek için en önemli faktörlerden biri GNO’nuz ve okumak istediğiniz bölüme olan yeterliğinizdir.

Hollanda’da 69 adet üniversite bulunmaktadır. Bunların 20 tanesi araştırma üniversitesi, 49 tanesi de uygulamalı bilimler üniversitesidir. Hollanda’daki 20 araştırma üniversitesinin 13 tanesi hem 2023 Times Higher Education World University hem de QS World University Rankings 2023 sıralamasında ilk 300’dedir.

Hollanda’da Üniversite Başvuru Tarihi

Yüksek lisans programların başvuruları okuldan okula değişmekle birlikte 1 Mayıs-1 Haziran gibi kapanır ve aynı sene içinde en fazla 5 programa başvurulabilir. Sayıca az olmalarına rağmen Ocak başlangıçlı yüksek lisans programları da bulunabilir. HBO üniversiteleri WO üniversitelerine kıyasla program başlangıç ve başvuru tarihleri konusunda daha esnektirler.

Hollanda Üniversite Kabul Şartları ve Gerekli Olan Belgeler 

Hollanda üniversite kabul şartları; Her başvuru kişiye özel yapılır. Bu sebeple başvuru yapan öğrencinin GPA (Not ortalaması), katıldığı aktiviteler, aldığı dersler, okumak istediği bölüm ve İngilizce dil seviyesi gibi bilgileri çok önemlidir. 

 • Pasaport - yapacağımız başvuruda uluslararası geçerliliği olan kimlik belgesi sunulmalıdır.
 • Lisans Transkripti (GPA) not ortalamanız ve ders notları çok önemlidir. Her başvuruda kişiye özel bir yol haritası çizilir. Yani okuyacağınız okula almış olduğunuz (GPA) not ortalamasıyla karar verilir. Buna ek olarak bazı bölümler GMAT ve/veya GRE sınav sonucu talep edebilir.
 • İngilizce dil yeterliliği ölçen dil sınavlarındaki skorunuzun yüksek olması beklenir. Yüksek lisans programlarına direkt kabul için istenilen skor okuyacağınız bölüme göre IELTS 6.5 – 7.5 arasında değişmektedir.
 • Referans mektubu istenir. Bu mektubu öğretmenlerinizden yazmasını isteyebilirsiniz. 
  • Referans mektubu nasıl yazılır; üniversite eğitiminde okuyacağınız bölümle direkt alakalı olan öğretmenlerinizin referans mektubunu hazırlaması çok daha önemlidir. Referans mektubunun güzel bir İngilizceyle yazılması beklenir. Bunu sağlayamıyorsanız Türkçe yazdırıp İngilizceye çevirtebilirsiniz. Nasıl yapılacağı  veya nasıl yazılacağı hakkında destek almak isterseniz EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • Eğer mimarlık, güzel sanatlar, moda tasarımı, oyunculuk, konservatuar gibi bölümlerde okumak isteniyorsa, dosyaya ek olarak portfolyo hazırlanması gerekmektedir,
 • Niyet Mektubu istenmektedir. Niyet mektubunun içeriğinde, öğrencinin o güne kadar almış olduğu eğitimler, başarıları, akademik hedef planı, neden Hollanda’da eğitim görmek istediği, daha önce böyle bir eğitim alıp almadığı, varsa yapmış olduğu iş veya staj deneyimlerinden bahsettiği sade ve net bir şekilde hazırlanması gereken bir başvuru yazısıdır. Niyet mektubunu yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme veya en başından nasıl yazılacağı konusunda destek almak isterseniz, EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • CV istenmektedir. Akademik ve müfredat dışı başarılarınızı, yeteneklerinizi, becerilerinizi ve ilgi alanlarınızı özetleyen bir özgeçmiş yazmanız gerekecektir. Özgeçmişinizi yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme konusunda EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Hollanda’da Yüksek Lisans için Danışmanlık Hizmetlerimiz

 • Bütçe ve hedef doğrultusunda akademik danışmanlık
 • Uygun bölüm ve üniversite araştırması, başvuru ve kabul süreci yönetimi
 • Vize işlemleri ve başvuru süreci yönetimi
 • Konaklama ve ulaşım hakkında danışmanlık
 • Ülke, şehir ve üniversite oryantasyonu
 • Üniversite kayıt işlemleri
 • Geçici ve kalıcı konaklama temininde danışmanlık

Yüksek lisans blog