Almanya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Tüm Okulları Gör

Almanya'da Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında Bilgiler

Almanya'daki devlet üniversiteleri, hükümet tarafından finanse edildiği için okuldan okula değişkenlik gösteren dönemlik harç sistemi ile üniversite eğitimi alabiliyorsunuz. Dönemlik eğitim ücreti olarak alına harç paraları ortalama170€-330€ aralığındadır. Ayrıca bu harç ücretinin içinde,  öğrencilere kendi eyaletinde ücretsiz ulaşım sağlayabileceği bir kart verirler. Yabancı öğrencilere haftalık 20 saat, yıllık 180 yarım gün çalışma izne veren Alman hükümeti, öğrenci statüsünde çalışanların belirli bir tutara kadar ki kazancından vergi almamaktadır. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda, Almanya, diğer birçok ülkeye göre çok daha uygun bir eğitim imkanı sunmaktadır.

Almanya Üniversiteleri'nin başvuru dönemleri üniversite ve bölüm tercihlerine göre değişiklik göstermekle birlikte, genellikle kış dönemi için 15 Temmuz, yaz dönemi için ise 15 Ocak denilebilir. Dolayısıyla başarılı bir başvuru için üniversitelerle ne kadar erken iletişime geçilirse o kadar iyi olacaktır.

Almanya’da yüksek lisans eğitimi genellikle iki yıl sürer, yani dört sömestrden oluşmaktadır. Lisans programını başarıyla tamamladıktan sonra Master programına başvuru yapma hakkına sahip olabilirsiniz ve lisans dalınızda aldığınız eğitiminizde uzmanlaşabilirsiniz.

Almanya Master Kabul Şartları ve Gerekli Olan Belgeler 

Almanya üniversite kabul şartları; Her başvuru kişiye özel yapılır. Bu sebeple başvuru yapan öğrencilerin tercih ettikleri üniversitenin başvuru ve giriş koşullarını takip etmesi gerekmektedir.  GPA (Not ortalaması), ÖSYM sınav sonuçları, en son mezun olduğu eğitim kurumunun seviyesi, okumak istediği bölüm ve İngilizce ve/veya Almanca dil seviyesi gibi bilgileri çok önemlidir. Belgeler Almanca veya İngilizce olarak hazırlanmalıdır. isteyen öğrenciler. Master için başvuru koşulları ve süreçler farklı olabilir. Bu koşullar dil becerileri, referanslar ve özel başvuru yazıları olabilir.

 • Pasaport - yapacağımız başvuruda uluslararası geçerliliği olan kimlik belgesi sunulmalıdır.
 • Lisans diploması // öğrenci belgesi
 • Lisans Transkripti (GPA) not ortalamanız ve ders notları önemlidir.*
 • Eğitimin dili ne olacaksa o dile dair yeterliliği gösteren dil sınav skoru göstermeniz beklenir.
  • İngilizce için TOEFL  veya  IELTS;
  • Almanca için DSH, TestDaf veya TELC. Bazı üniversiteler Goethe sertifikasını kabul edebilmektedir.
 • Referans mektubu istenir. Bu mektubu öğretmenlerinizden yazmasını isteyebilirsiniz. 
  • Referans mektubu nasıl yazılır? Üniversite eğitiminde okuyacağınız bölümle direkt alakalı olan öğretmenlerinizin referans mektubunu hazırlaması çok daha önemlidir. Referans mektubunun güzel bir İngilizceyle yazılması beklenir. Bunu sağlayamıyorsanız Türkçe yazdırıp İngilizceye çevirtebilirsiniz. Nasıl yapılacağı veya nasıl yazılacağı hakkında destek almak isterseniz EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • Eğer mimarlık, güzel sanatlar, moda tasarımı, oyunculuk, konservatuar gibi bölümlerde okumak isteniyorsa, dosyaya ek olarak portfolyo hazırlanması gerekmektedir,
 • Niyet Mektubu istenmektedir. Niyet mektubunun içeriğinde; öğrencinin o güne kadar almış olduğu eğitimler, başarıları, akademik hedef planı, neden Almanya’da eğitim görmek istediği, daha önce böyle bir eğitim alıp almadığı, varsa yapmış olduğu iş veya staj deneyimlerinden bahsettiği, sade ve net bir şekilde hazırlanması gereken bir başvuru yazısıdır. Niyet mektubunu yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme veya en başından nasıl yazılacağı konusunda destek almak isterseniz, EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.
 • CV istenmektedir. Akademik ve müfredat dışı başarılarınızı, yeteneklerinizi, becerilerinizi ve ilgi alanlarınızı özetleyen bir özgeçmiş yazmanız gerekecektir. Özgeçmişinizi yazarken veya yazdıktan sonra inceleme, hatalarını düzenleme konusunda EDEX Yurtdışı Eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

* 2.5’in altında not ortalamasına sahip olan ve lisans diplomaları ile alakasız bir programa başvuran öğrencilerin devlet üniversitelerinde kabul alabilme olasılığı olmayacaktır. Almanya devlet okullarında İngilizce sunulan bölüm sayısı azdır bu sebepten ötürü bu programlara başvurmayı düşünen öğrencileri rekabetçi bir kabul süreci beklemektedir. Çoğu İngilizce program 3.0’ın üstüne bir not ortalaması ister, GMAT veya GRE sınav sonucu talep edebilmektedir.

Almanya devlet üniversitesi danışmanlık ücretlerimiz ve başvuru süreçleri ile ilgili bilgi almak için EDEX Yurtdışı Eğitim ile iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek lisans blog