Sıkça Sorulan Sorular

Kayıt süreci nasıl gerçeklesiyor?

Gerekli koşulları sağlamanız ve EDEX danışmanları ile yapacağınız görüşme sonucunda vermis olduğunuz e-mail adresine Sözleşme, Başvuru formu ve CV’yi online olarak doldurabileceğiniz bir formatta gönderiyoruz. Ayrıca Pasaport ve İngilizce Öğrenci belgenizin dijital halini bizlere Sözleşmenizi imzaladığınız tarihten sonraki 7 gün içerisinde göndermeniz gerekmektedir.

Pasaportum yok yine de kayıt olabilir miyim?

1 Eylül tarihine kadar yapacağınız basvurularda pasaportunuz olmadan da kayıt olabilirsiniz. Sözleşmenizi imzaladıktan sonra en geç 7 gün içerisinde pasaport basvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun adresinize gelmesinin yoğunluga bağlı olarak 1 ayı bulabilecegini lütfen unutmayınız.

Okulum açık degil İngilizce Öğrenci belgesi alamıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

Öğrenci belgenizi okulunuzun açılmasından sonraki 7 gün içerisinde dijital olarak tarafımıza iletebilirsiniz.

Bulunduğum şehirde Edex şubesi yok, kayıt işlemlerimi nasıl gerçeklestirebilirim ve ofise gelmeme gerek var mı?

Kayıt işlemlerinizi gerçeklestirebilmek için ofisleri ziyaret etmenize gerek yok. Tüm süreci online olarak tamamlayabilirsiniz.

Sağlık sigortam olacak mı?

Program süreniz boyunca tam kapsamlı bir sağlık sigortanız olacaktır.

Hangi tarihler arasında programa katılabilirim?

Programa katılabileceğiniz yasal tarih aralığı 15 Mayıs - 30 Eylül tarihleri arasında olup çalısabileceğiniz maksimum süre 4 aydır. Programa baslayacağınız tarihi belirleyen esas konu sizin akademik takviminizde belirtilen final sınavı tarihleridir. Final sınavlarınız sona ermeden programa baslamanız söz konusu degildir.

Sınavlarım online olarak yapılıyor. Sınavlarıma Amerika’da girebilir miyim?

Hayır, programın en önemli şartı akademik döneminizi bitirip programa katılmanızdır. Dolayısıyla programa başlamanız için online da olsa sınavlarınıza Türkiye’de katılım sağlamanız gerekiyor.

İstedigim işe yerleşebilir miyim? /  İstedigim eyalete gidebilir miyim? /  İstediğim pozisyonda çalışabilir miyim?

Size gönderilen iş listesi dahilinde listede bulunan işler arasından seçim yapabilirsiniz. Listeden bir iş seçmeniz bu ise kesin olarak yerleşeceğiniz anlamına gelmez. Bu süreçte işverenin dil yeterliliği, program tarihi uygunluğu gibi kriterlerini karşılıyor olmanız ve yapacağınız mülakat sonucunun olumlu olması gerekmektedir.

Arkadaşlarımla aynı iş yerinde çalışabilir miyiz?

Evet arkadaşınızla aynı işyerinde çalısmanız mümkün. Bu taleple kayıt olan ögrencilerimizin isteklerini dikkate almaktayız. Aynı işe yerleşmek isteyen arkadaşların dil seviyesi, tarih ve iş beklentilerinin paralellik göstermesi iş yerleşme sürecini daha kolay hale getirmektedir

Konaklama sağlanıyor mu?

Size sunacağımız tüm işlerde önceden ayarlanmış konaklama mevcuttur. Bu konaklama koşulları ve fiyatları gideceğiniz bölgeye göre farklılık gösterecektir. Fakat konaklamaların genel olarak sezon için ayarlandığını ve farklı insanlarla odanızı veya evinizi paylaşacagınızı, bu konaklamanın temizliğinden ve bakımından sizin sorumlu olacağınızı unutmayınız.

İkinci bir iş yerinde çalışabilir miyim?

Evet, Sosyal Güvenlik Numaranızı(SSN) aldıktan sonra sponsor onayı dahilinde, birinci işinizi aksatmayacak şekilde ikinci bir iş bulup çalışabilirsiniz. Asıl sorumluluğunuzun 1. işinize karşı olduğunu, konsolosluktaki vize başvurunuzda bu işyerinde çalışacağınızı beyan edeceğinizi hatırlatmak isteriz.

Amerika’da iş değişikligi yapabilir miyim?

Amerika’da iş değişikliği yapabileceğiniz durumlarla ilgili ABD oryantasyonlarında daha detaylı bilgi vermekteyiz. Fakat kısaca değinmek gerekirse işvereniniz tarafından gönderilen ve imzalamış olduğunuz is sözleşmesinde size sunulmuş olan ve kabul ettiğiniz şartlar karşılandığı sürece iş değişikliği yapamazsınız.

Ne zaman Travel yapabilirim?

Vize bitiş tarihinden sonra Amerika’da 30 gün gezme hakkınız bulunmaktadır. Bu seyahat sürecinde yasal olarak herhangi bir işte çalışamazsınız. Almış olduğunuz vizenizin son geçerlilik tarihi son çalışma gününüze denk olduğundan bu seyahat sürecinde Amerika’dan ayrılmanız durumunda Amerika’ya tekrar girişiniz söz konusu olmayacaktır.

 

 

 

 

 

Work And Travel blog