Yüksek lisans

Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencinin öncelikle hangi ülkeye gitmek istediğine karar vermesi gerekmektedir. EDEX'in öğrencilere sunduğu ülkeler; İngiltere, Avustralya, Amerika, Kanada, İrlanda, Almanya ve Malta’dır. 

Öğrencinin talep ve beklentilerine göre en uygun ülkeyi analiz ederek çeşitli seçenekler sunulur. Verilen karar sonrasında kayıt işlemlerine başlanır. Vize işlemleri hazırlık aşaması ve kabul belgesinin gelmesi ile oryantasyon sürecine girilmiş olunur.

Öncelikle yüksek lisans başvuruları için talep edilen belgeler çoğunlukla benzer belgelerdir. Bazı ülkeler ve üniversiteler çeşitli sınavlardan da belgeler talep ederken bazıları için temel belgeler yeterlidir.

Yüksek Lisans Başvuru Belgeleri;

  • Mezun ise iyi derecede bir lisans diploması ve transkript gerekmektedir. Eğer son sınıf öğrencisi ise ve Haziran’da mezun olacaksa transkript (not dökümü) yeterli olacaktır. (En az 2.2 not ortalaması ve üzeri)

  • İngilizce yeterlilik belgesi TOEFL için en az 213 iken IELTS için en az 6 olmalıdır. Ya da diğer ülkeler için ülkenin veya başvuru yapılan üniversitenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi gerekmektedir.

  • En az 2 akademisyenden alınan referans gerekmektedir. (Profesör olması tercih sebebidir.)

  • Öğrencinin kendisini tanıttığı ve yüksek lisansından bahsettiği bir Essay gerekmektedir.

  • Çalışıyor ise işyeri referans mektubu,

  • Eğitim maliyetini karşılayacak sponsor desteği,

  • Bölümlerin içeriğine göre alınacak GMAT ve GRE sınav sonuçları

GMAT (Graduate Management Admission)ve GRE (Graduate Record Examination) gibi çeşitli sınavlar vardır, bu sınavlar yüksek lisans yapmak istenilen bölüme göre değişir. Eğer öğrenci bir işletme yüksek lisansı, yani MBA yapacaksa "GMAT" sınavını geçmesi gerekirken, mühendislik veya başka bölümde yüksek lisans yapacak ise "GRE" adlı branş sınavından geçmesi gerekir. Fakat bu sınavlar son yıllarda bölüme göre de değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden seçilen okul üzerinden bilgi almak en sağlıklısı olacaktır.

Yüksek lisans blog