Tayland'da Öğretmenlik

Tayland'da Öğretmenlik (Teaching in Thailand)

Tayland'da Öğretmenlik Programı Nedir?

Tayland'da Öğretmenlik programı, öğretmen ya da öğretmen adaylarının, Tayland devlet okullarında İngilizce ya da temel bilimler alanlarında yurtdışında öğretmenlik yapmasına fırsat veren devlet destekli bir kariyer ve kültürel değişim programıdır. Bu program sayesinde katılımcılar Tayland’da öğretmenlik yaparken bir yandan Doğu’nun zengin kültürünü keşfetme fırsatı kazanırken aynı zamanda yurtdışında öğretmenlik yaparak öğretmenlik becerilerine uluslararası bir bakış açısı katarlar. 

Programa kimler katılabilir? 

Tayland'da Öğretmenlik Programına öğretmenlik diploması olanlar ya da öğretmenlik diploması olmamasına rağmen ilköğretim seviyesi temel bilimler ya da İngilizce alanında ders verebileceğine inanan üniversite mezunları da programa katılabilir. Örneğin, mühendislik mezunu bir aday, matematik öğretmenliği yapmak için başvuru yapabilir. Ya da fen fakültesi kimya bölümü mezunu bir aday, Fen öğretmeni olmak için başvuru yapabilir. Ayrıca yurtdışında öğretmenlik programına katılacak olan adayların yaş sınırlaması da yoktur.

Yurtdışı öğretmenlik programı için istenilen evraklar şu şekildedir;

*Lisans diploması

*İngilizce öğretmenliği adayları için minimum C1 seviye dil yeterliliği 

*Diğer bölümler için minimum B2 seviye dil yeterliliği

*Adli Sicil Kaydı

*Öğretmenlik mezunu olmayanlar için TEFL/TESOL sertifikası. (Bu sertifikayı tercihe göre Türkiye’de online ya da Tayland’da yüz yüze verilen 120 saatlik eğitim sonrası alabilirsiniz.)

Ne Kadar Maaş Alırım?

Öncelikle yurtdışında öğretmenlik programına katılacak olan adaylar çoğunlukla devlet okullarına yerleştirilmektedir. Aylık maaş ortalaması 900$ ile 1200$ aralığındadır. Ayrıca yurtdışında öğretmenlik programına katılacak adaylar okul saatleri dışında özel ders vermeleri oldukça yaygın bir durumdur ve bu şekilde gelirlerini arttırabilirler. Yaşam maliyetlerinin de düşük olması sebebiyle isteyen kişiler iyi bir birikim yapma imkanına da sahip olabilirler. 

Tayland’ın Hangi Şehirlerine Yerleştirme Yapılıyor?

Bu programda genel olarak 5 farklı bölge için yerleştirme yapılmaktadır. Bunlar Bangkok, Trang, Sukhothai, Ubon Ratchathani ve Chonburi’dir. 

 Programa Neler Dahil?

-Havaalanı karşılama

-Yurtdışı öğretmenlik oryantasyonu ve TEFL/TESOL kursu süresince ücretsiz konaklama 

-İsteğe göre TEFL/TESOL kursunu online olarak alma

-Vize desteği

-Tayland ülke içi kültürel oryantasyonu

-Yerleşim sonrası konaklama ayarlama

-Online Öğretmen kaynaklarına erişim

-Deneyimli ve kalifiye öğretmenlerden rehberlik desteği

Programa Neler Dahil Değil?

-Sağlık Sigortası

-Uçak Bileti

-Vize ücreti

-Yemek ücretleri

-Gündelik ulaşım

-Diploma tescili

Programın başlangıç tarihleri nedir ve ne kadar sürüyor?

Yurtdışında öğretmenlik programı başlangıç tarihlerini aşağıda bulabilirsiniz. Sizden minimum 1 dönem, 4-6 ay öğretmenlik yapmanız beklenir. Siz devam etmek istediğiniz sürece de maksimum limit olmadan çalışma izniniz uzatılır. Yani isterseniz Tayland’da ömür boyu öğretmenlik yapabilirsiniz.

  • January 2, 2023
  • March 27, 2023
  • May 1, 2023
  • May 29, 2023
  • June 26, 2023
  • July 24, 2023
  • September 25, 2023
  • October 30, 2023
  • November 27, 2023

Tayland’da Yaşamak

Tayland, Güneydoğu Asya’da bulunan, zengin tarihi, tropik iklimi, konukseverliği ve doğal güzellikleriyle övünen bir ülke olarak eski ve farklı bir kültürü deneyimlemekle ilgilenen kişiler için yurtdışında öğretmenlik yapma fırsatı yakalamanız için oldukça popüler bir destinasyondur. Daha birçok önce çıkan özelliği olan Tayland’da yaşam masraflarının da çok uygun olması katılımcıların tercih ettiği önemli kriterlerden biridir. Şehre göre de değişkenlik göstermekle birlikte aylık yaşam maliyetleri 400$ - 600$ aralığında olmaktadır. Program katılımcılarının genellikle konakladıkları yerler tek kişilik stüdyo daire şeklinde olup birçoğunda havuz ve spor salonu gibi imkanlar da bulunmaktadır.  

TEFL/TESOL Kursu Hakkında

TEFL/TESOL Kursu, ikinci/yabancı dil olarak İngilizceyi öğretmek için gereken teori, strateji ve teknikleri uygulamalı bir eğitim ile adaylara sağlayan toplamda 120 saat süren bir kurstur. Bu kurs aynı zamanda katılımcılara Tayland’da eğitim vermek ve yaşamak için gereken kültürel ve dilbilimsel içeriklere de sahiptir. Uluslararası onaylanmış TESOL/TEFL eğitim ve sertifikasyon kursları Tayland’ın sahil kesiminde bulunan, ılıman tatil beldesi Hua Hin ve Tayland’ın görkemli kuzey dağlarında yer alan hareketli Chiang Mai şehri olmak üzere iki farklı lokasyonda verilmektedir.

TEFL ve TESOL Arasında Bir Fark Var Mı?

Eğitim içeriği benzer olmakla beraber aralarında teknik bir ayrım bulunmaktadır. TEFL sertifikası kişiye ana dili İngilizce olmayan ülkelerde eğitim verebilmeye olanak sağlarken TESOL sertifikası ise ana dili İngilizce olan veya olmayan ülkelerde eğitim verebilmeye imkân sağlamaktadır. 

TEFL/TESOL Kursu İçerikleri,

-   120 saatlik teorik ve pratik eğitim ve uygulama

-   İngilizceyi ikinci dil olarak öğretmenin yöntemleri ve stratejisi üzerine kapsamlı eğitim

-   Kapsamlı ders planı oluşturma ve sunum da dahil olmak üzere sınıfta dinleme, okuma, konuşma ve yazmanın nasıl öğretileceğine dair uygulamalı eğitim

-   Her yaş grubuna uygun olacak şekilde İngilizce öğretimi için birçok örnek, yöntem ve ipuçları.

-    Etkili sınıf yönetimi için destek ve rehberlik

-   Gerçek bir Tayland okulunda kâr amacı gütmeyen bir İngilizce kampında 8 ila 16 saat uygulamalı eğitim ve değerlendirme

-   Online XA Öğretmen Kaynakları erişimi

 

Yurtdışında Öğretmenlik blog