Tayland ‘da Öğretmenlik Nasıl Geçiyor?

Tayland ‘da Öğretmenlik Nasıl Geçiyor?

Tayland her şeyden önce, Asya ülkeleri arasında iklimi, doğası, kültürü ve insanları ile en keyifli ve güvenli ülkelerden biri. Üstelik, neredeyse hiç artmayan ve zaten düşük olan yaşam maliyetleri de Tayland'ı öğretmen adayları için çok avantajlı kılıyor. 

Bu yazımızda, Tayland'a öğretmen olarak gitmek isteyen adaylara Tayland'ı ve yine öğretmen adayları için Tayland'daki yaşamı kısaca anlatacağız.

Tayland'da Öğretmenlik programı, öğretmen ya da öğretmen adaylarının, Tayland devlet okullarında İngilizce ya da temel bilimler alanlarında yurtdışında öğretmenlik yapmasına fırsat veren devlet destekli bir kariyer ve kültürel değişim programıdır. Program hakkında detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz:

https://www.edex.com.tr/program_konu/taylandda-ogretmenlik

Subtropikal İklim Sizi Bekliyor. 

Şunu hemen belirtelim ki iklim konusunda çok şanslısınız: Tayland'ın iklimi ülkenin çoğu kısmında subtropikaldir ve bu da Tayland'da havanın yıl boyunca sıcak ve nemli olmasına neden olur. Yani, dondurucu kış soğukları burada yok. Bu aynı zamanda, belki adını dahi hiç duymadığımız birbirinden lezzetli tropik meyvelerin günlük hayatınıza gireceği anlamına geliyor. 

Yabancılara Özel İlgi

Geleneklerine bağlı, zengin bir kültüre sahip Tayland insanı, misafir pervelliğini ve kültürlerini yabancılarla paylaşmaktan hiç çekinmiyorlar. Özellikle, çekik gözlü olmayan yabancılara karşı özel ilgi duyan Tayland halkı için sizler yabancı dili çok iyi bilen ve bu anlamda kendilerine çok şey katabilecek saygın kişiler olarak görülüyoruz. 

Rekabet Yok!

Tayland’da Öğretmenlik programı ile gidecek olan adaylar çoğunlukla devlet okullarında görevlendirilirler. Bu da, rekabetle yorulmayacağınız anlamına geliyor. Sizi strese sokacak bir çalışma ortamı olmayacak. 

Genel olarak 5 farklı bölge için yerleştirmenin yapıldığı Tayland'da Öğretmenlik programında adaylar  Bangkok, Trang, Sukhothai, Ubon Ratchathani ve Chonburi bölgeleri arasında seçim yapabiliyorlar.

 Tayland’da Öğretmenlik Programına Başvuru Şartlarını buradan öğrenebilrisiniz: 

https://www.edex.com.tr/blog/taylandda-ogretmenlik-programina-kimler-basvurabilir 

Yaşam Pahalı Değil.

Tayland, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yaşam maliyetlerinin düşük olması ile de öne çıkıyor. Yıllardır neredeyse yükselemeyen yaşam maliyetleri, ülkenin zirai açıdan çok üretken olması ve iklimi gibi sebeplerle yaşam maliyeti açısından çok uygun diyebiliriz. Rakam vermek gerekirse, elbette şehirlere göre değişmekle birlikte Tayland’da aylık yaşam maliyetleri konaklama da dahil 400$ - 600$ aralığında değişiyor. 

Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Tayland'a Öğretmenlik Programı ile gidecek olan öğretmen adaylarını aylık 900$ ile 1200$ aralığında bir maaş bekliyor. Bu da yukarıda belirttiğimiz gibi, düşük yaşam maliyetlerini göz önünde bulundurunca, birikim yapmaya dahi izin veren bir bütçe oluyor. Dahası;

Ek Gelir Elde Edebilirsiniz.

Yurtdışında öğretmenlik programına katılacak adaylar için okul saatleri dışında özel ders vermek oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sizin bireysel bir şekilde yöneteceğiniz ve yine sizin tercihinize kalmış bir durum. Ancak;  özellikle İngilizce için özel ders arayan velilerin sayısı hiç de az değil!

Tayland'da Öğretmenlik Programı ile ilgili daha fazla detaylı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

https://www.edex.com.tr/

https://www.instagram.com/edexcomtr/

Blog Sayfamızda yer alan diğer yazıları okumak için:

https://www.edex.com.tr/blog-liste