Neden İngiltere'de Egitim?

Yurtdışı eğitim almak için dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan İngiltere’de üniversite okumaya mı karar verdin? Her yıl, çok sayıda öğrenci Birleşik Krallık ülkeleri arasında en popüler eğitim destinasyonlarından biri olan İngiltere’de eğitim almayı seçiyor. Amerika’dan sonra en çok tercih edilen ülke olan İngiltere, dünyanın en iyi öğrenci şehirlerine ve saygın üniversitelerine sahiptir. Öyleki İngilizce konuşulan dünyanın en eski üniversitesi olan Oxford Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan İngiltere, birinci sınıf eğitim merkezi olarak haklı bir ün elde etmiştir. Gelin, uluslararası öğrencilerin neden İngiltere’de eğitim almayı tercih etmeleri ile ilgili daha fazla nedene birlikte göz atalım. 

Popüler destinasyonlar 

İngiltere’de yüksek kaliteli eğitim veren ve dünya sıralamalarında yer alan üniversite bulmak konusunda sıkıntı yaşamayacağınız kesindir. Ülkedeki hemen hemen her şehir, hem kültür çeşitliliği hem de yaşam kalitesi ile size büyüleyici bir öğrenme deneyimi sunar. 

  • İngiltere başkenti Londra, her yıl yurtdışında eğitim görmek için şehre gelen binlerce öğrenci için net bir seçimdir. Gezegenin her köşesinden insanlar buraya akın ederek dinamik ve canlı bir ortam yaratıyor. Sadece Londra’da QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında yer alan 18 üniversite var. Imperial College London ve University College London dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasındayken Londra, başta finans olmak üzere birçok endüstri için küresel merkez konumundadır. 
  • Londra’dan sonra en iyi öğrenci şehirleri arasında ikinci sırada yer alan Manchester, dünya çapında başarılı müzisyenleri ve canlı öğrenci kültürü ile bilinir. Şehrin en cazip yanı dünyadaki en iyi üniversitelerden biri olan Manchester Üniversitesi’dir.
  • Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında İngiltere’nin en iyi üçüncü öğrenci şehri olarak sıralamalarda yer alan Coventry, küresel çapta tanınırlılığa sahip iki üniversiteye ev sahipliği yapıyor: University of Warwick ve Coventry University. Çok kültürlü ve samimi bir şehir görünümü çizen Coventry’de özellikle imalat ve tasarım sektörlerinde mezunlar için iş olanakları çok çeşitlidir. 

Oxford mu Cambridge mi?

Bu kelimeler neredeyse kaliteli eğitim ile eş anlamlı hale geldi ve İngiltere eğitim sistemi hakkında bilgi edinmek isteyenler için bu üniversiteler eşsiz birer örnektir. Oxford Üniversitesi'nin öğrenci nüfusunun yaklaşık dörtte biri uluslararası öğrencilerdir ve kurum, İngilizce öğrenenler için dünyanın ilk üniversitesi olma konusunda benzersiz bir üstünlüğe sahiptir. Çalışmalarına son derece değer veren bir akademisyen topluluğuyla çevrili, kitabınızdan burnunuzu çektiğinizde, güzel bir mimari, küçük dükkanlar ve Thames Nehri fonuyla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Öte yandan, Cambridge Üniversitesi, Londra'nın bir saat doğusunda, ticari girişimlere oldukça yoğunlaşmış bir bölgede yer alıyor. Batı dünyasının en eski ikinci üniversitesine ev sahipliği yapan İngiltere, hem akademisyenler hem de işverenler için popüler bir eğitim kurumudur. 

Dünyanın en iyi öğrenci şehri

İngiltere başkenti Londra, QS sıralamalarında bu yıl üst üste üçüncü kez dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında ilk sırada yer almıştır. Yaşam kalitesi ve kariyer imkanları ile öğrencileri kendine çeken bu büyüleyici şehirde okumanın tek dezavantajı pahalı olmasıdır. Amerika ve Avustralya şehirleri gibi Londra’da da okumanın maliyeti biraz yüksektir. Özellikle şehir merkezinde konaklama ve gıda gibi yaşam masrafları için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekebilir ya da kendinize haftada 20 saate kadar çalışabileceğiniz bir iş bularak ek gelir elde edebilirsiniz. 

Daha düşük eğitim maliyeti 

İngiltere’de eğitim fiyatları, birçok Avrupa ülkesine göre yüksek olabilir, ancak Amerika ve Avustralya’ya göre İngiltere, parlak bir gelecek isteyen öğrenciler arasında popüler bir tercihtir. Üstelik ülkede akademik yıl daha kısadır. İngiltere’de eğitim kaç yıl merak ediyorsanız lisans programlarının 3, yüksek lisans programlarının ise 1 yılda tamamlandığını belirtelim.

Dünya çapında tanınırlılığa sahip programlar 

İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrenciler için mühendislik, sanat, tıp, hukuk, işletme ve bilgisayar bilimi dahil olmak üzere birçok çalışma alanında tam derece verebilen çok sayıda üniversite bulunmaktadır. İngiltere üniversitelerinin kalitesi, derecenizin dünyanın her yerindeki işverenler tarafından yüksek itibara sahip olacağı ve size diğer başvuru sahiplerine göre bir avantaj sağlayacağı anlamına gelir. Zira İngiltere’de üniversite okumak, sizi inanılmaz yetenekli bir mezun yapacaktır. 

Burslu okuma imkanı

İngiltere’de okumak isteyen uluslararası öğrenciler için bir dizi burs ve kredi mevcuttur. Bu finansal desteklerin çoğu üniversitelerin kendileri, hükümetler, hayır kurumları ve bağımsız kuruluşlar tarafından sunulmaktadır. Genel olarak, lisansüstü öğrenciler için lisans öğrencilerinden daha fazla burs mevcuttur ve bazı devlet bursları, kurs ücretlerinin yanı sıra yaşam maliyetini de kapsar.

Dünya çapında kariyer fırsatları 

Neden İngiltere’de eğitim sorusunun en güzel yanıtı bu olmalı: dünya çapında kariyer fırsatları. İngiltere’de hangi üniversiteyi seçerseniz seçin, size oldukça pahalıya mal olacağı kesindir. İngiltere’de eğitim ücretli, üstelik dünyanın birçok ülkesine göre daha yüksektir. Ancak İngiltere’de eğitim almanın size sağlayacağı en büyük avantaj, mezuniyetten sonra ülkede kalma ve çalışma fırsatı sunmasıdır. Böylelikle bir iş bularak ödediğiniz tüm öğrenim ücretlerini ve yaşam masraflarını geri alabilirsiniz. Zira İngiltere’de eğitim veren üniversitelerin sunduğu diplomalar, tüm dünyada işverenler tarafından arzu edilir.

İngilizcenizi mükemmelleştirme fırsatı

İngiltere’de eğitim almanın en güzel yanı, İngilizce dil becerilerinizi İngilizcenin ana vatanında geliştirecek olmanızdır. İngiltere'de okumak, size İngilizce becerilerinizi her geçen gün daha fazla ilerletme fırsatı vereceği gibi İngiltere’de bir programa başarılı bir şekilde kabul edilmek için iyi bir standartta İngilizce yeterliliğine sahip olmanız gerektiğini de unutmayın! Bu açıdan dilde yeterliliğiniz olsa da konu, İngilizce konuşmaya geldiğinde sadece dil bilgisi yeterli olmayacaktır. Dil becerilerinizi geliştirmeye devam ederken pratiklik kazanarak mezuniyetten sonra iş ararken işverenleri mükemmel konuşma becerilerinizle şaşırtabilirsiniz.