Londra’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Her yıl 27 milyon ziyaretçi çeken Londra, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen şehridir. Londra'nın pek çok insanın seyahat planlarının başında gelmesi şaşırtıcı değil: şehir Romalılar tarafından kurulan bu şehir yüzyıllar boyunca gelişti ve günümüzün en modern şehirlerinden biri haline geldi. Bugün Londra, zengin bir tarihe ve gezegendeki en seçkin kültürlerden birine sahip rengarenk şehirlerinden biri!

Londra Şehri, Londra'nın antik merkezidir, ancak aslında İngiltere'deki en küçük şehirdir. Bildiğimiz Londra çok daha geniş bir metropolitan alanı kapsamakta ve yaklaşık 9 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Londra'da her zaman görülecek yerler, yapılacak etkinlikler ve keşfedilecek güzellikler vardır. Dünyanın en iyi sanatı, eğlencesi, alışverişi, yemeği ve tarihi ile Londra'da sıkılmak imkansız!

1. Hyde Park

Hyde Park muhtemelen Londra'nın en ünlü ve en büyük parklarınan biridir. Park, Suffragettes'in protestoları da dahil olmak üzere bir dizi gösteri ve protestoya ev sahipliği yapan tarihi bir öneme sahiptir. Parkın ünlü Konuşmacı Köşesi, her hafta hala tartışmalar, protestolar ve performans sanatçıları tarafından kullanılmaktadır. Park, birkaç anıt özelliğinin yanı sıra en ünlüsü Serpentine olan iki su kütlesine ev sahipliği yapmaktadır.  Burada kürek çekmeye gidebilir, kuğuları keyifle seyredebilir ve şehrin merkezinde olmasına rağmen temiz havayı içinize çekebilirsiniz!

2. Westminster

Westminster, Londra'nın siyasi merkezi olarak kabul edilir ve Parlamento Evleri ile dünyaca ünlü Big Ben'e ev sahipliği yapar. ikonik saat kulesi içinde yer alan çanın adı olan Big Ben, hala her saat başı çalar.

Çoğu gün halka açık olan Westminster Abbey'i de burada bulabilirsiniz. Bu simge yapıları ziyaret ederken, Nelson Mandela ve Winston Churchill gibi önemli siyasi kişilerin heykellerinin bulunduğu Parlamento Meydanı'nda ufak bir mola vermeyi unutmayın!

3. Camden

Camden, kuzey Londra'da tanınmış bir kültürel mahalledir. Alternatif kültürüyle tanınan buradaki gotikler, punklar, rockabillies ve turistlerle dolu Camden, capcanlı bir atmosfere sahiptir.

Camden Market eklektik ve çeşitlidir, uluslararası mutfaklardan sokak yemeklerine, hediyelik eşyalardan benzersiz sanat eserlerine kadar birçok farklı şey satan çok sayıda tezgah bulunur.

Camden’de eski kıyafet raflarını karıştır, sahafçılardan ikinci el bir kitap bul ya da Cookies And Scream'de şehrin en iyi vegan pastalarını deneyimle!

4. London Eye

Bir Londra gezisi, ikonik London Eye'ı ziyaret etmeden asla tamamlanmış sayılmaz! Aslen milenyumu kutlamak için inşa edilen Eye, şehrin muhteşem manzarasını sunan dev bir dönme dolaptır. Geceleri,  mevsimlik renklerle aydınlatılır ve Londra'nın her yıl düzenlenen yeni yıl kutlamaları için havai fişek gösterilerine ev sahipliği yapar.

5. Shoreditch

Yakın zamanda kapsamlı bir yenilenme geçiren Shoreditch, Londra'nın en gözde bölgelerinden biridir. Son dönemlerde şehrin en canlı gece hayatı noktalarından ve Londra'da yaşanacak en havalı lokasyonların başında gelmektedir. Barlar ve yemek mekanlarıyla dolu, bir gün ve bir akşam geçirmek için mükemmel bir yerdir. Patlamış mısır küveti tarzı bardaklardan sonsuz yaratıcı içecekler sunan sirk temalı bir bar olan Trapeze'yi mutlaka ziyaret edin! Pop kültürü sevenler için çizgi romanlar, grup posterleri ve 90'lar gecesi ile dolu soğuk bir bar ve restoran olan Far Rockaway  ise Shoreditch’in bir diğer olmazsa olmaz mekanlarındandır.

6. Hampstead Heath

790 dönümlük devasa bir alanı kaplayan Hampstead Heath, Londra'nın en büyük parklarından biridir. Parlamento Tepesi'nden panoramik bir şehir manzarasını sunan bu park, aynı zamanda Londra'nın en yüksek noktalarından biridir. Heath, yemyeşil çimenlere, yaşlı ağaçlara ve bir dizi büyük gölete ev sahipliği yapar. Şehrin göbeğinde yaban hayatına tanıklık edebileceğiniz ormanları ile Londra'da doğayı deneyimlemek için en iyi yerdir.

7. BFI

BFI  veya İngiliz Film Enstitüsü, film severler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. BFI, her daim popüleritesini koruyan olan Southbank'ta yer almaktadır ve şehrin bu hareketli bölümünün kültürünü ve atmosferini deneyimleyerek deniz kıyısında bir gezinti yaptıktan sonra dinlenmek için mükemmel bir mekandır.

BFI, ana akım gişe rekorları kıran filmlerden kült klasiklerin yeniden gösterimlerine ve tek seferlik indie film gösterimlerine kadar her gün filmler göstermektedir. BFI ayrıca lezzetli bir yemek için veya içecek eşliğinde en son çıkan filmler hakkında sohbet etmek için kendi barına ve nehir kıyısındaki restoranına ev sahipliği yapmaktadır.

8. Thames Cruise

Thames, Londra'nın adeta can damarıdır. İngiltere'nin en uzun nehri olan Thames, Kuzey Denizi'ne dökülmektedir. Tarih öncesi çağlardan beri yerleşimlerin temeli olmuştur ve Romalılar ve İngiliz Kralları ile her iki Dünya Savaşı sırasında da stratejik bir önem taşımıştır.

Londra'da Thames boyunca tekne yolculukları sunan birçok seçenek bulunmaktadır.. Tower Bridge, Parlamento Binaları ve London Eye dahil olmak üzere birçok önemli gezi noktasından geçerek keyifli bir tekne turu yapmanıza olanak tanır.

Bazı tekne yolculukları, şehrin ışıklarını izleyebilmeniz için geceleri yapılırken, bazıları gündüz yapılır  Şehri keşfetmenin en keyifli ve huzurlu yollarından biri şüphesiz Thames boyunca tekneyle seyahat etmektir!

9. Baker Street

Londra'nın kültürel noktalarından biri olan Baker Street, Sherlock Holmes'un yaşadığı sokak olarak bilinir. Sherlock Holmes hayranları için, metro istasyonunun hemen yakınında, Sherlock Holmes müzesi yer almaktadır. En sevdiğiniz ünlülerle poz verebileceğiniz, dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds ise hemen köşede!

10. Brixton Academy

Canlı müzik arayanlar için Londra'nın sunabileceği binlerce eşsiz mekana ev sahipliği yapan güney Londra'daki Brixton Academy’de  gelecek vaat eden amatör müzisyenleri dinleyebilir, kaliteli bir canlı müzik performansının keyfini çıkarabilirsiniz.

11. The O2

Aslen milenyum kutlaması için 'Milenyum Kubbesi' adı altında inşa edilen O2 Arena, uzun bir süre çocuklara yönelik çeşitli sergilere ve uygulamalı etkinliklere ev sahipliği yaptı. Bugün ise eğlence dünyasının en büyük isimlerini düzenli olarak ağırlayan canlı müzik ve sahne şovları için önde gelen bir destinasyondur. Aynı zamanda bünyesinde bir sinema ve dünya mutfaklarının sunulduğu çeşitli bar ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır.

O2, arkadaşlarla takılmak için harika bir mekandır. Biraz macera arıyorsanız, O2'nin tepesine tırmanmayı deneyebilirsiniz! Şehrin en güzel manzaralarına şahit olacağınız kubbe boyunca çatıya çıkabilir, sonrasında ise Emirates Hava Hattını kullanarak suyun karşısına geçebilirsiniz.

12. Brick Lane

Aynı adı taşıyan bir kitap ve film olan Brick Lane,  Londra'nın Bangladeşli topluluğunun kalbidir. İnanılmaz derecede çeşitli bir mahalle olan Brick Lane, hem İngilizce hem de Bengalce yol işaretlerine sahiptir. Aynı zamanda her köşe başında sokak sanatına şahit olacağınız bu bölgede duvar grafitilerine hayran olmamak mümkün değil!  Baharatın yoğun olarak yer aldığı Asya mutfağından bir şeyler yemek için mükemmel bir yer olan Brick Lane, aynı zamanda genç ve modaya uygun bir kalabalığın ilgisini çeken bir dizi popüler bar ve düzenli pazar yerlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

13. Oxford Street

Oxford Street sadece Londra'nın alışveriş için en iyi noktası değil, aynı zamanda Avrupa'nın en işlek alışveriş caddesidir. Her gün 500.000'den fazla ziyaretçi alan bu caddede 300’den fazla mağazası bulunmaktadır. Noel zamanlarında, Oxford Street ‘de ışıl ışıl bir caddede alışveriş yapmak Londra’da yapılacak en keyifli aktivitelerden biridir.

 

14. Buckingham Palace

Buckingham Sarayı'na bir bakış atmak için Green Park'ta gezinmeden asla Londra gezisi tamamlanmış sayılmazsınız! Saray, 1837'den beri İngiliz Kraliyet Ailesi'ne ev sahipliği yapmakta olan saray, 775 odaya ve Londra'daki en büyük ve özel bahçeye sahiptir.

Sarayın bir kısmı ziyaretçilere açıktır, böylece kraliyet yaşam tarzının küçük bir parçasına tanıklık edebilir, dünyaca ünlü Muhafız Değişimi'ni izleyebilirsiniz.

15. Museums

Londra, tadını çıkarabileceğiniz bir dizi ücretsiz müze ile dünyanın en iyi şehirlerinden biridir. South Kensington'daki Sergi Yolu üzerinde birbirine yakın birçok müze bulabilirsiniz.

Doğa Tarihi Müzesi ile başlayabilie ve ana salonda rezil Diplodocus iskeleti ile bir fotoğraf için poz verebilirsiniz! Müzeyi keşfetmenin ve bir dodo kopyası da dahil olmak üzere eski fosilleri ve doldurulmuş hayvanları görmenin büyüsüne kapılın!

Sonrasında ise uygulamalı etkinlikler için yandaki Bilim Müzesi'ne gidebilir ve çağlar boyunca bilimsel ilerlemeye tanıklık edebilirsiniz.

Oradan Victoria ve Albert Müzesi'ne (V&A) kısa bir yürüyüşe geçin, odağınızı kültürel tarihe verin. V&A Müzesi, dünyanın dört bir yanından moda ve yaşam araçlarının sergilendiği sanat eserlerine sahiptir. Burada, klasik heykelleri ve demir işleri özenle çizen sanat öğrencilerini bulacaksınız.

Son olarak, Rosetta Stone'u, mumyalanmış kalıntıları görebileceğiniz ve yüzlerce yıllık arkeolojik keşifleri keşfedebileceğiniz British Museum'u ziyaret edin!

Her yıl 27 milyon ziyaretçi çeken Londra, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen şehridir. Londra'nın pek çok insanın seyahat planlarının başında gelmesi şaşırtıcı değil: şehir Romalılar tarafından kurulan bu şehir yüzyıllar boyunca gelişti ve günümüzün en modern şehirlerinden biri haline geldi. Bugün Londra, zengin bir tarihe ve gezegendeki en seçkin kültürlerden birine sahip rengarenk şehirlerinden biri!

Londra Şehri, Londra'nın antik merkezidir, ancak aslında İngiltere'deki en küçük şehirdir. Bildiğimiz Londra çok daha geniş bir metropolitan alanı kapsamakta ve yaklaşık 9 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Londra'da her zaman görülecek yerler, yapılacak etkinlikler ve keşfedilecek güzellikler vardır. Dünyanın en iyi sanatı, eğlencesi, alışverişi, yemeği ve tarihi ile Londra'da sıkılmak imkansız!