İngiltere’de Üniversite Eğitimi Almak İçin 9 Neden

Benzersiz bir öğrencilikten dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim alma ayrıcalığına kadar, İngiltere’de üniversite eğitimi almanın hayatınızda yaptığınız en doğru seçimlerden biri  olmasının çok çeşitli nedenleri var… İşte İngiltere'de eğitim almanız için en önemli 9 neden!

 

1. İnanılmaz Bir Akademik İtibara Sahip Olacaksınız

İngiltere, akademik olarak dünya çapında bir üne sahiptir. Bu ünvanın nedenlerini tahmin etmek ise hiç de zor değildir…  Asırlık geçmişi olan üniversitelere ev sahipliği yapan İngiltere’de Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en iyi üniversiteleri bulunmaktadır. Hatta öyle ki QS World University Rankings 2020'ye göre dünyanın en iyi 50 üniversitesinin yaklaşık beşte biri İngiltere’de yer almaktadır!

2. Misafirperver Bir Kültürün Yansımaları

İngiltere kozmopolit yapısıyla son derece hoşgörülü bir ülkedir. Dünyanın hemen hemen her ülkesinden insanların yaşadığı bu kozmopolit yapıda kendinizi asla yabancı gibi hissetmeyeceksiniz. Yüksek Öğrenim İstatistik Kurumu'na (HESA) göre, 2017/18'de Birleşik Krallık üniversitelerinde okumayı seçen 458.520 uluslararası öğrenci ile dünyanın en popüler ikinci eğitim yeridir. Bu yüzden sıcak bir karşılama ile rahat bir atmosferde eğitim alacağınızdan emin olabilirsiniz!

3. Birçok Bölüm/Branş Seçeneği

İngitere’deki  üniversitelerde Sanat ve Tasarımdan  İşletme ve Yönetime, Mühendislikten, Medya Çalışmalarına kadar çok çeşitli üniversite bölümleri bulunmaktadır.  Hangi alanla ilgili  eğitim almak isterseniz isteyin, ilgi duyduğunuz alana dair bir bölüm bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Varlığından bile haberdar olmadığınız birçok bölümü keşfedeceksiniz!

4. Daha Kısa Eğitim Süresi

Lisans eğitiminin 4 yıl, master programlarının 2 yıl olduğu ABD’nin aksine İngiltere’de tam zamanlı eğitim alıyorsanız, genellikle bir lisans derecesini 3 yılda, master programını ise 1 yılda tamamlarsınız.

Bu nedenle, İngiltere’de eğitim almayı tercih ederseniz, daha erken mezun olabilecek ve birçok masraftan tasarruf edebileceksiniz. Şüphesiz İngiltere’de eğitim almak için en etkili nedenlerden biri!

5. Kültürel Cazibe Merkezleri

Benzersiz bir tarihe ve kültüre ev sahipliği yapan İngiltere, gerçek bir cazibe merkezi... London Tower’dan,  Buckingham Palace’a, Stonehenge ve Edinburgh Kalesi'nden, şehrin muhteşem sokaklarına kadar görülecek ve keşfedilecek öyle çok şey var ki! Üniversite eğitiminiz sırasında hiç bitmeyecek bir gezi rotasına şimdiden kendinizi hazırlayın!

6. Seyahat Kolaylığı

İngiltere'den Avrupa'ya gitmek sandığınızdan çok daha  kolay ve ekonomik! İster uçakla ister trenle yolculuk yapabileceğiniz bir ülkede öğrenci olmak demek, bir ayağınızın  da Avrupa'da olacağı anlamına geliyor. İngiltere'de eğitim almanın avantajlarından yararlanacağınız, farklı ülkeleri ve kültürleri keşfedebileceğiniz harika bir öğrencilik sizleri bekliyor!

7. Dünyanın En Büyük Kütüphanesi

British Library'de bulunan 170 milyondan fazla kitapla İngiltere dünyanın en büyük kütüphanesine ev sahipliği yapmaktadır! Akademik çalışmalarınız için ihtiyacınız olabilecek her türlü kaynağa ulaşabileceğiniz bu kütüphanede araştırma yapmak sizin için büyük bir keyfe dönüşecek!

8. İngilizcenizi Geliştireceksiniz

İyi derecede İngilizce konuşmak, günümüzde çok önemli bir beceridir. Bu becerinizi anadiliniz seviyesinde geliştirme fırsatı bulacağınız en doğru yerdesiniz! Tüm eğitiminizi anadili İngilizce olan insanlardan alacak olmanın getirdiği etkiyle üst düzey bir dil becerisi kazanacaksınız.

9. Yüksek Standartlar

İngiltere’de eğitim almanız için bir diğer önemli neden ise  Birleşik Krallık'taki üniversitelerin Yüksek Öğrenim için Kalite Güvence Ajansı (QAA) tarafından düzenli olarak denetleniyor olmasıdır. Bu denetim üniversitelerin; öğrenme, araştırma ve öğretimde standartları korumalarını sağlayan en itici güçlerden biridir. Buna ek olarak  İngiltere’deki üniversitelerde eğitim vermek aynı zamanda Öğretimde Mükemmellik Çerçevesi (TEF) tarafından derecelendirilir. Tüm bunlar, eğitiminiz hakkında bilinçli bir seçim yapmak için her zamankinden daha fazla yolunuz olduğunu göstermektedir.