İngiltere’de Toplu Taşıma ve Ulaşım

Yaklaşık 56 milyon nüfusu ile oldukça büyük ve kalabalık bir ülke olan İngiltere’de okumak isteyen öğrenciler hem ülkenin büyüklüğü hem de yabancı olmaları nedeniyle ulaşım konusunda endişeye kapılabilirler. Fakat bu noktada şunu belirtmeliyiz ki İngiltere’de toplu ulaşım sistemi oldukça gelişmiştir ve sorunsuz işlemektedir. Her şey oldukça düzenli ve kurallara tabidir. İngiliz hükümeti, toplu taşıma araçları ve kullandıkları güzergahlar konusunda vatandaşları için anlaşılabilir bir sistem geliştirmiştir bu yüzden  hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek isteyen öğrenciler için taksi kullanmak pek tercih edilen bir seçenek değildir.

Londra’da, şehrin her köşesine rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz otobüs ve metro ağları bulunmakta hatta öyle ki Londra, dünyada en çok toplu taşıma araçlarının kullanıldığı ve en uzun demiryolu&metro hattına sahip şehirden biridir.

Bu yüzden İngiltere’de eğitim aldığınız esnada kesinlikle toplu taşıma araçlarını kullanmanızı öneririz!

İngiltere’de Toplu Ulaşım Araçları

İngiltere’ye eğitim almak amacıyla gelen uluslararası öğrencilere yönelik ulaşım seçeneklerinde birçok kolaylıklar sağlanmaktadır. Toplu taşıma hizmeti veren kuruluşlar, pasolar, seyahat kartları ve çeşitli indirimler ile öğrencilere hizmet verilmektedir. Hatta çoğu yerde otobüs ve metrolar aktarmalı olarak kullanıldıklarında fiyatlar yarı yarıya düşer. İngiltere’de öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen toplu ulaşım araçları, özel aracı olmayan öğrenciler için benzersiz bir kolaylık sağlamaktadır.

İngiltere’de toplu ulaşım seçeneklerinden faydalanmak için OYSTER CARD veya seyahat kartlarına sahip olmanız gerekir. Özellikle metro (tube) ve otobüslerde kullanılan Oyster Cardları, günü birlik, tek basımlık alabileceğiniz gibi aylık ve yıllık şeklinde dolum yaparak da alabilirsiniz. Bu yüzden özellikle uzun süre İngiltere’de eğitim almayı planlayan öğrenciler için Oyster Card’ınıza toplu bir şekilde para yatırmak çok daha hesaplı olacaktır. Bunun dışında Oyster Card’ınızı Dockland Demiryolları trenlerinde, metroda ve belediye otobüslerinde  de kullanabilirsiniz.

Londra Metrosu

Toplam 391 km’lik bir yeraltı ray hattına sahip olan Londra, İngiltere’de toplu ulaşım denilince akla ilk gelen şehirdir. Bu hatların 191 km’lik bölümü 267 istasyonu bulunan metro sistemine aittir. Seyahat kartları bölge (zone) sistemine tabidir. Londra 6 bölüme (zone) ayrıldığı için en çok tercih edeceğiniz zone-ları belirleyerek kartınızı satın almalısınız. Çünkü; sadece 2 zone arasında sefer yapmakla 6 zone’u birden kullanarak sefer yapmak aynı bütçede değildir. Ayrıca seyahat kartınızda fotoğrafınızın olması da şarttır.

Londra metrosu, 05:00-00:30 saatleri arasında çalışır. Metro seferlerini, saatlerini istasyonlarda yer alan tabelalardan öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra istasyonlarda metro ağının açıkça belirtilmiş kolay anlaşılabilir haritaları yer alır, onları da ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. İlk başta gözünüze çok karmaşık gelebilen bu haritaları maksimum 1 hafta içinde çözmüş olursunuz. Metro kullanmanın en zor yanıysa özellikle sabah ve akşam saatlerinde oldukça kalabalık olmasıdır.

Şehiriçi Otobüsler

İngiltere’nin tüm şehirlerinde ve banliyölerde birçok seçenek sunan otobüs şirketleri yer almaktadır. Londra denilince akla iki katlı kırmızı otobüsleri kullanarak da okulunuza ulaşım sağlayabilirsiniz. İngiltere’de toplum ulaşım saatleri genelde erken başlar ve otobüsler de genellikle 06:00-24:00 arasında sefer yapmaktadır. Onun dışında 23:00’dan sabah 06:00’a kadar çalışan, biraz pahalı ama mükemmel hizmet sunan gece otobüsleri vardır. İngiltere’de de  otobüsler tıpkı Türkiye’deki gibi numaralandırılmıştır Hafta sonları hariç her gün aynı saatlerde sefer yapan otobüsler . resmi tatillerde farklı bir sefer tarifesi izlemektedir.