İngilizce Öğrenmek için 10 Neden

Günümüzde, giderek daha fazla insan ikinci dil olarak İngilizce öğrenmeye zaman ayırıyor. Birçok ülke, okul müfredatlarında İngilizce eğitime yer veriyor ve çocuklar İngilizceyi daha küçük  yaşlarda öğrenmeye başlıyor. Peki ya İngilizce öğrenmenin gerçek değeri nedir? İster yeni bir iş arıyor ister dünyayı dolaşmayı planlıyor olun, şüphesiz İngilizce öğrenmek  hem kişisel hem de profesyonel hayatta size büyük artılar katacaktır. İngilizce sayesinde küresel iş piyasasında rekabet edebilir, kariyer becerilerinizi artırabilir ve dünyanın her yerinden insanlarla tanışabilirsiniz.

 

1. İngilizce küresel bir dildir

İngilizce dünyada en çok konuşulan dillerden biridir. Her beş kişiden biri İngilizce konuşabiliyor veya en azından anlayabiliyor!

 

2. İngilizce öğrenmek iş bulmanıza yardımcı olur

İngilizce bilim, havacılık, bilgisayar, diplomasi ve turizmin gibi pek çok sektörün ana dilidir. İngilizce bilmek, kendi ülkenizde çok uluslu bir şirkette iyi bir iş bulma veya yurtdışında iş bulma şansınızı artıracaktır!

 

3. İngilizce öğrenmek yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olur

İngilizce 53 ülkenin resmi dilidir ve dünyanın her yerinden insanlar tarafından ortak dil olarak kullanılmaktadır. Bu rakam ise ister Pekin'de çalışıyor olun isterseniz Brezilya'da seyahat ediyor olun, İngilizcenin dünyanın her yerinden insanlarla sohbet etmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir.

 

4. Birçok bilimsel makale İngilizce olarak yazılmıştır

Son yüzyılda İngilizce yazılmış bilimsel makale sayısı, araştırmacının ana dilinde yazılmış makale sayısından fazladır. Örneğin Hollanda'da bu oran şaırtıcı bir şekilde 40'a 1'dir. Bu nedenle, İngilizce bilgisine sahip olmak bilim alanında çalışanlar için  son derecede kritik ve önemlidir.

 

5. İngilizce medya endüstrisinin dilidir

Hollywood'un küresel medyada öne çıkması nedeniyle, çok sayıda film, TV şovu ve popüler şarkı İngilizce olarak yazılmaktadır. İngilizce biliyorsanız, en sevdiğiniz kitapların, şarkıların, filmlerin veya TV şovlarının keyfini çıkarmak için artık çevirilere ve altyazılara ihtiyacınız kalmayacak demektir!

 

6. İngilizce İnternetin dilidir

İngilizce, internetteki içeriğin yarısından fazlasının İngilizce olarak yazıldığı özellikle önemli bir çevrimiçi dildir. Bunun yanı sıra, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden büyük bir kısmı İngilizce konuşulan ülkelerde bulunmaktadır. Bu yüzden teknolojinin dili İngilizcedir de denilebilir!

 

7. İyi bir İngilizce bilgisi ile seyahat etmek çok daha kolay

Tayland'da tatilde olan bir İtalyan olduğunuzu hayal edin, otel resepsiyonistiniz sorunuza İtalyanca cevap veremeyebilir, muhtemelen sorunuza İngilizce cevap verecektir…

 

8. İngilizce, iş dünyası için en önemli dillerden biridir

İster işletme sahibi, ister öğrenci veya çalışan olun, İngilizce iş dünyasında inanılmaz derecede önemlidir. İngilizce, Amerika Birleşik Devletleri'nin fiili dili ve İngiltere, Kanada, Hindistan ve Güney Afrika'nın resmi dili olması nedeniyle en önemli iş dillerinden biri olarak kabul edilir.

 

9. İngilizce ile dünyanın her yerinde eğitim alabilirsiniz

İngilizce pek çok farklı ülkede konuşulduğundan, dünya çapında İngilizce programlar sunan binlerce okul ve üniversite bulunmaktadır. İyi bir akademik İngilizce konuşuyorsanız, ihtiyaçlarınıza uygun  bir okul ve kurs bulmanız için birçok fırsat vardır.

 

10. İngilizce, birden çok kültüre erişmenizi kolaylık sağlar

İyi derecede İngilizce bilgisi, dünya çapında yüzlerce ülkeden film, müzik ve edebiyata erişmenizi sağlayacaktır. Dünyanın dört bir yanından sayısız kitabın İngilizce'ye çevrildiği gerçeğini unutmamak gerekir. Çok az deneyim, sizinkinden farklı bir kültürde değerleri, alışkanlıkları ve yaşam biçimini öğrenmekten daha fazla bir insan olarak büyümenizi sağlayacaktır.