Almanya Üniversiteleri İçin Dil Şartları

Almanya Üniversitelerinde Lisans Eğitimi İçin Dil Şartları

Almanya’da üniversite okumak için dil şartı var mı? Almanya’da Şartlı kabul nedir? Almanya’da üniversitede lisans eğitimi almak için Almanca bilmek zorunlu mu?

Almanya, yurtdışında üniversite okumak ve lisans eğitimi almak için en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Durum böyle olunca, özellikle dil şartı ile ilgili birçok soru alıyoruz. 

Almanya'da bütün devlet üniversitelerinde eğitimin ücretsiz olması ve dünyanın en başarılı okullarının bir çoğunun burada olması Almanya’da üniversite eğitimini cazip hale getiriyor. İşte Almanya’da Üniversitede lisans eğitimi almak için dil gerekliliği ile ilgili  bize sıkça sorulan sorular ve cevapları:


Almanca Bölümlerde Okumak İçin Ne kadar Almanca Bilmem Gerekiyor?

 Birçok okul, Almanca bölümler için Almancanızın C1 seviyesinde olmasını isteyecektir. 

Almanca Bölümlerde Okumak için Hangi Almanca Sınavlara girmeliyim? 

Almanya’da üniversite okumak için okulun belirlediği, standartlaştırılmış, Alman okullarının tanıdığı kurumlar tarafından uygulanan sınavlardan, okulun belirlediği minimum puanları almanız istenecenecektir. Yine okula göre değişmekle birlikte, öne çıkan sınavları ya da sertifikaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • DSH 2/Almanca Sınavı 
  • TestDaf 
  • Goethe C1/C2 Sertifika Sınavı
  • "Telc Deutsch C1 Hochschule" Testi 
  • TELC Sertifikası 
  • ÖSD, DSD gibi sınavların C1 eşdeğerlilikleri 

 

Hiç almanca Bilmeden Almanca Bölümlerde Okuyabilir Miyim?

Almanya'da Almanca bölümlerde okumak için öğrencilerin C1 seviyesinde Almanca bilmeleri gerekir. Ancak, henüz Almancası bu seviyede olmayan öğrenciler şartlı kabul sayesinde, vize alabilir.  

Almanya'da Lisans Eğitimi Şartlı Kabul Nedir?

Şartlı Kabul, Almanya için konuşursak, üniversiteye kabul edildiğinizi ama başvuru için gerekli olup henüz tanımadığınız dil gibi bazı koşulları size tanınan süre içerisinde yerine getireceğiniz gösteren bir belgedir. 

Genellikle, Almanca dil yeterliliği konusunda olan bu şartlı kabulde, okulun size tanıdığı süre içerisinde Almanca sertifikanızı üniversiteye sunmanız gerekmektedir. Öğrencilere 1 ila 2 yıl arasında süre tanınır ve Almancanızı size tanınan bu süre içerisinde C1 seviyesine getirmeniz gerekir.


Sadece İngilizce Bilgimle  Üniversite Eğitimi Alabilir Miyim?

Almanya'da bir çok üniversite ve bölümde İngilizce eğitim alabiliyorsunuz. Eğitimin İngilizce olduğu okul ve bölümlerde okumak için almanca biliyor olmanıza gerek yok diye biliriz. Onun yerine, İngilizce okumak istediğiniz okulun belirlediği sınavlardan, yine okulun belirlediği minimum puanları almanız gerekiyor. Unutmayalım ki bu sınav ve puanlar okuldan okula değişmektedir. 

Almanya’da Üniversitede Lisans Eğitimi Almak İçin İngilizce Seviyem Ne olmalı?

Genel olarak TOEFL ya da IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birinden, belirlenen alt puanları alarak okumak istediğiniz okula başvurabilirsiniz. Alt puanlar ise yine okullara göre değişmekle birlikte, şu şekilde genelleme faydalı fikir verecektir:  

  • TOEFL Bilgisayar Sınavı: en az 213 Puan
  • TOEFL Yazılı Sınavı: en az 550 Puan 
  • TOEFL IBT: en az 79 Puan 
  • ELTS Sınavı: az 6.0-6.5 Puan 

Almanya’da Üniversite Eğitimi için İngilizce Sınavına Türkiye'den Girebiliyor Muyum?

Evet. Almanya’da üniversite eğitimi almak istediğiniz okulun kabul ettipi sınav ya da sınavlar, Türkiye’de uygulanan sınavlarsa, bu sınavlara Türkiye'den girebiliyorsunuz. Hatırlatmakta fayda var ki: bu sınavlar 1 ya da 2 yıl gibi geçerliliği olan sınavlardır, yine okulunuz şartına göre sınav puanınız güncel olduğundan emin olun.